Reedycję słynnej płyty zespołu Tool zdobi rzeźba, która mieści się w polskim muzeum. Jak tam trafiła?
Zespół Tool przygotował specjalną reedycję płyty „Undertow” z 1993 roku, nad której oprawą czuwał Justin Chancellor. Specjalny album zapinany na rzepy zawiera zdjęcia rzeźb Vahana Bego – ormiańskiego artysty plastyka, który mieszka i tworzy w Polsce. Jego prace zdobiły okładki takich artystów jak Sweet Noise czy Pidżama Porno.
W wywiadzie dla „Teraz Rocka” przeprowadzonym przez Bartka Koziczyńskiego Justin Chancellor (który do Toola dołączył dopiero dwa lata po wydaniu „Undertow”), powiedział, dlaczego zespół zdecydował się na taką reedycję:
Przede wszystkim chodziło o to, żeby Undertow był znów dostępny z okazji trzydziestolecia. Wcześniej przygotowaliśmy tak Opiate, będziemy starać się robić tak z każdą płytą. W tym przypadku trochę się z rocznicą rozminęliśmy, będzie już chyba 31 lat, ale chodzi o świętowanie i dostępność. Chłopaki chcieli, żebym się w to zaangażował właśnie dlatego, że nie grałem na tej płycie – wszystkie partie basu są Paula, to było przed moim dołączeniem. Chcieli, żebym zrobił, powiedzmy, lifting grafiki. Zwróciłem się więc do mojego przyjaciela z Polski, Petera Mohameda (Piotra Mohameda Glacy, znanego ze Sweet Noise, który tworzy z Justinem projekt MTVoid – red.). On przyjaźni się z Vahanem Bego, artystą, którego wiele prac miałem okazję podziwiać. Zapytałem, czy znajdą się jakieś rzeźby, które pasowałyby do tego projektu. Zaczęliśmy zgłębiać temat i padło na Europę Vahana, która stoi w jednym z waszych muzeów, nie pamiętam miasta (rzeźbę Europa na grzbiecie byka odsłonięto w 2017 roku w Ogrodzie Kultur i Tolerancji w Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie – red.). Sfotografowali to, zdaje się w nocy, i na bazie tych zdjęć stworzyliśmy nową oprawę graficzną.
Justin potwierdził, że osobiście wybrał tę rzeźbę:
Tak, to mój wybór. W jakiś sposób przypominała mi świnię, którą miał Adam (Adam Jones w oryginalnej oprawie graficznej umieścił fotografię swojego udomowionego prosiaka, który wabił się Moe – red). Jest więc nawiązanie zwierzęce. Wydało mi się też interesujące to, że w oryginale pod świnią widać stojące na sztorc widelce, które ją nakłuwają. Rzeźba Vahana Bego przedstawia stwora złożonego z elementów różnych zwierząt – dostrzegłem wspólny wątek, pewne podobieństwo. Wydaje mi się, że to się sprawdziło.
Nowa wersja „Undertow” dostępna będzie tylko na koncertach zespołu Tool, a jej cena to 500 dolarów, czyli według obecnego kursu ponad 2000 złotych.
Tool wystąpi w Polsce już 11 czerwca, w krakowskiej Tauron Arenie. Cały wywiad z Justinem Chancellorem znajdziecie natomiast w majowym numerze „Teraz Rocka” dostępnym w sprzedaży od 29 kwietnia.
MAJOWY TERAZ ROCK – ZOBACZ ZAPOWIEDŹ