Iron Maiden pozwani. Poszło o tekst „Hallowed Be Thy Name”

/ 1 maja, 2017

Dwóch członków Iron Maiden, a konkretnie basista Steve Harris oraz gitarzysta Dave Murray, zostało pozwanych w sprawie, która dotyczy fragmentu tekstu zawartego w kompozycji „Hallowed Be Thy Name”, która znalazła się na albumie „The Number of the Beast” z 1982 roku. 

Rob Halford o nowym albumie Judas Priest

W orzeczeniu sądowym muzyk z Newcastle, Brian Quinn, twierdzi że to właśnie on napisał kluczowy fragment tekstu i dokonał tego kilkanaście lat wcześniej niż muzycy Iron Maiden, konkretnie w 1969 roku. Szkody wycenił na ponad 200 tysięcy funtów – w związku z naruszeniem praw autorskich.

Utwór „Hallowed Be Thy Name”, opisany w dokumentach sądowych jako „jedna z najbardziej, jeśli nie najbardziej znana kompozycja Iron Maiden” zawiera poniższy fragment:

Mark my words believe my soul lives on. Don't worry now that I have gone.

Quinn napisał tekst do utworu „Lying in the Shadow”, w którym padają takie oto słowa:

Others are glad to see him gone, mark my words my soul lives on

Te same słowa były użyte w utworze „Life’s Shadow” brytyjskiego zespołu Beckett, który znalazł się na ich debiutanckim (i jednym) albumie z 1974 roku.   

Beckett: „Life’s Shadow”

Iron Maiden: „Hallowed Be Thy Name”

„Hallowed Be Thy Name” to jedna z najważniejszych kompozycji w dorobku Iron Maiden. Wersja studyjna pojawiła się na albumie „The Number of the Beast” (1982), z kolei wersja koncertowa została zarejestrowana w 1993 roku podczas koncertu w Hali Olimpijskiej w Moskwie. Autorem tekstu oraz muzyki jest basista Steve Harris. Tak o tym utworze w artykule dotyczącym płyty „The Number of the Beast” pisał Robert Filipowski:

[…] a na zakończenie kolejny majstersztyk, czyli epicki „Hallowed Be Thy Name” – przejmująca opowieść skazanego na karę śmierci więźnia, ubrana w niezwykłą formę muzyczną, rewelacyjnie zinterpretowana przez Bruce’a Dickinsona, który miał okazję wykazać się tutaj swoimi oszałamiającymi zdolnościami wokalnymi.

„Hallowed Be Thy Name” nie tak dawno został wybrany najlepszym utworem w dorobku Iron Maiden przez magazyn „Metal Hammer”

Związki Iron Maiden z grupą Beckett

To nie pierwszy raz, kiedy krzyżują się drogi tych dwóch grup. Przypomnijmy, że Rod Smallwood, menadżer Żelaznej Dziewicy, przed objęciem tego stanowiska zajmował się… właśnie zespołem Beckett.

Ironi w 1984 roku z kolei wzięli na warsztat kompozycję „Rainbow’s Gold” z repertuaru tej brytyjskiej kapeli (przeróbka trafiła na stronę B singla „2 Minutes to Midnight”). 

Głośno było także w związku z utworem „The Nomad”, który znalazł się na albumie „Brave New World” z 2000 roku. Wielu doszukiwało się podobieństw do jednego z utworów Beckett, wspomnianego wcześniej „Life’s Shadow”. Poniżej możecie zapoznać się z dwoma tymi utworami. 

szy I fot: John McMurtie

KOMENTARZE

Przeczytaj także