„Złe słowa mają siłę” – wybrzmiewa w utworze zespołu BATNA. „Nie hejtuj” to z kolei hasło akcji z udziałem znanych twarzy, która ma na celu przypomnieć ludziom o prawdziwym i niebezpiecznym problemie społecznym, jakim jest hejt.
Hejt najczęściej dotyka młodych ludzi, którzy nie do końca potrafią sobie z tym zjawiskiem poradzić. Klip do utworu „Złe słowa” w dosłowny sposób przedstawia konsekwencje hejtu.
Do udziału w projekcie „Nie hejtuj – Złe słowa mają siłę” zostali zaproszeni: Tomasz „Lipa” Lipnicki, który brał również gościnny udział w nagraniach samego utworu, Mistrz Świata w boksie – Krzysztof „Diablo” Włodarczyk, Kabaret Młodych Panów oraz zespoły Łydka Grubasa i Łzy.
My artyści spotykamy się z hejtem na co dzień, musieliśmy nauczyć się z nim walczyć. I nie dać się sprowokować.
– podkreślają.
Utworu „Złe słowa mają siłę” możecie posłuchać tutaj:
Pomysł na klip wyszedł od menedżerki zespołu BATNA, która od kilku lat walczy z hejtem, organizując co roku festiwal Rock Trendy, działający pod hasłem „STOP Hejtowi. Stop przemocy w internecie”. Podczas serii koncertów artyści wraz z publicznością próbują pobić rekord w zrobieniu największego selfie z pozytywnym przekazem.
To nie jest tak, że chcemy nagle zrobić szum „Patrzcie, walczymy z hejtem”. Chcemy tylko przypomnieć, że ten problem jest, z roku na rok narasta i nie da się go zamieść pod dywan. 3 na 4 dzieciaków w szkole nie przyznaje się do tego, że są hejtowane. Kondycja psychiczna najmłodszej części społeczeństwa z roku na rok się pogarsza.
Zaczyna się od okaleczania, izolowania od innych, a kończy się na próbie samobójczej. W Polsce miesięcznie dochodzi do około tysiąca prób samobójczych dzieci w różnym wieku, z czego setka doprowadza do najgorszego. Hejt już nie jest tylko zjawiskiem, który rozgrywa się na ekranach komputerów. Spotykamy się z nim w życiu codziennym, w pracy, szkole, na ulicy, w życiu towarzyskim. Należy też przypomnieć, że hejt jest przestępstwem, za które grozi kara więzienia.
– zaznaczają pomysłodawcy akcji.
W akcję zaangażowała się również Fundacja 1300 gramów, z jej prezesem Stanisławem Wengerskim na czele. Wengerski w teledysku odgrywa najtrudniejszą z ról – wcielił się w hejtera, ale, jak sam powiedział, „lubi wyzwania”. W klipie wzięły udział również osoby, które zmagają się z hejtem na co dzień, ze względu na wygląd, orientację lub poglądy. Każda z nich opowiedziała nam swoją historię i wyjaśniła, dlaczego zdecydowała się na udział w tym projekcie. Na ekranie możecie poznać m.in. Kamila, Teresę, Justynę oraz Joannę.