Gdzie wykonano zdjęcie na okładkę „Physical Graffiti” Led Zeppelin?

/ 10 listopada, 2019

Album „Physical Graffiti” ukazał się w 1975 roku i przeszedł do historii nie tylko dlatego ze względu na muzykę i na to, że był to jedyny dwupłytowy album studyjny Led Zeppelin, ale też ze względu na okładkę przedstawiającą kamienicę.

Czy okładka czwartej płyty Led Zeppelin przedstawia słynnego mistyka?

Kamienice z okładki „Physical Graffiti” mieszczą się przy 96 i 98 St. Mark’s Place w East Village na nowojorskim Manhattanie. Nie jest to jednak wierne odzwierciedlenie ich wyglądu, budynki tak naprawdę są bowiem pięciokondygnacyjne. Aby wpasować je w kwadratową okładkę usunięto piętro czwarte. Ponadto kamienice po lewej i prawej zostały dla zachowania odpowiedniego efektu wymazane, na brzegach okładki widzimy więc powielone fragmenty właściwych budynków. A środkowa część ozdobnego gzymsu wieńczącego elewację, gdzie wstawiono nazwę zespołu, również została zmieniona. Oryginalnie nie ma tam rzeźb-masek, ale… niewielkie okna.

%%REKLAMA%%

Za okładkę odpowiedzialnych jest dwóch artystów: Peter Corriston i Mike Doud. Poniżej możecie zobaczyć, jak dziś wyglądają kamienice przy 96 i 98 St. Mark’s Place. Sama ulica często powracała w twórczości zespołów rockowych. Można o niej usłyszeć między innymi w piosenkach Lou Reeda i Toma Waitsa, a wspomniane kamienice widoczne są w teledysku „Waiting On A FriendThe Rolling Stones.

Więcej informacji i ciekawostek na temat Led Zeppelin i jego płyt znajdziecie w Wydaniu Specjalnym poświęconym tej grupie, które właśnie trafiło do sprzedaży.

Na 144 stronach znajdziesz między innymi:

  • Historie wszystkich albumów zespołu
  • Oko w oko z muzykami, czyli pięć szczerych wywiadów
  • Powroty po latach: Filadelfia, Londyn i Katowice
  • Solowe kariery Roberta Planta, Jimmy’ego Page’a oraz Johna Paula Jonesa
  • I wiele, wiele więcej!

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także