Aktualizacja z godziny 16:20
Serwis internetowy radia RTL opublikował na swoich stronach pierwsze zdjęcia z francuskiej farmy Varga Vikernesa i jego rodzimy. Wynika z nich, że muzyk z żoną i trójką dzieci dbali o militarną atmosferę na swoim terenie. Zarówno samochody pary, a nawet dziecięcy rowerek mają wojskowy kamuflaż:
__________________________________________________________________________________
Aktualizacja z godziny 14:30
Na stronie telewizji informacyjnej Euronews pojawiły się kolejne informacje na temat zatrzymania Vikernesa. Okazuje się, że żona muzyka jest członkinią klubu strzeleckiego. Jak twierdzi urzędnik prokuratury, gdy partnerka życiowa lidera Burzum zakupiła legalną drogą cztery sztuki broni palnej, wzrosło podejrzenie, że muzyk mógł chcieć doprowadzić do aktów przemocy.
Funkcjonariusze służ specjalnych przeszukiwali farmę Vikernesa właśnie pod kątem obecności materiałów wybuchowych i broni.
Jak już informowaliśmy wcześniej, Breivik przesłał kopię swojego manifestu do Vikernesa, co według urzędnika prokuratury nie umknęło uwadze służbom specjalnym:
Były to początki śledztwa… Były przesłanki, które uzasadniały podejrzenia służb, że będzie on chciał doprowadzić do aktów przemocy.
__________________________________________________________________________________
Varg Vikernes (znany również pod pseudonimem Count Grishnackh) mieszkał od pewnego czasu z żoną i trójką dzieci na farmie we Francji. Aresztowania lidera Burzum dokonała Centralna Dyrekcja Wywiadu Wewnętrznego (Direction Centrale du Renseignement Intérieur, w skrócie DCRI). Ta francuska służba specjalna podlega bezpośrednio pod Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Francuskiej.
Do zatrzymania muzyka doszło nieopodal miejscowości Salon-la-Tour. Jest to gmina w regionie Limousin w departamencie Corrèze. Funkcjonariusze DCRI są w trakcie przeszukiwania farmy Vikernesa. Vikernesowi zarzuca się "planowanie masakry".
W kwietniu 2011 roku Varg Vikernes zamieścił na swojej stronie internetowej oświadczeine w języku francuskim. Nawoływał on w nim do głosowania na Front Narodowy, a Norwegię określił mianem "ostatniego sowieckiego państwa w Europie".
Według RTL lider Burzum był jedną z 530 osób, które otrzymały manifest Andersa Breivika, autora dwóch zamachów z 22 lipca w Norwegii. W ich wyniku 77 osób straciło życie.
W 1993 roku Varg Vikernes został skazany na 21 lat więzienia za zabójstwo Øysteina "Euronymousa" Aarsetha, lidera norweskiej grupy Mayhem. 24 maja 2009 roku został warunkowo zwolniony z więzienia, po odbyciu 16 lat kary.
Lider Burzum wraz z żoną wcześniej mieszkał w Norwegii w gminie Bø (region Telemark). Swoją małżonkę, która jest narodowości francuskiej poznał jeszcze w czasach swojego pobytu w więzieniu.
Ostatni studyjny album Burzum, to wydany w maju tego roku "Sôl austan, Mâni vestan". To dziesiąty album w dyskografii tego projektu i zarazem trzeci obok "Dauði Baldrs" (1997) i "Hliðskjálf" (1999) krążek zawierający instrumentalne, elektroniczne utwory.
pg
KOMENTARZE