Zakaz organizacji imprez mocno dotknął branżę rozrywkową. Z dnia na dzień kluby i teatry na całym świecie musiały zawiesić bezterminowo działalność. Czy poluzowanie obostrzeń i zniesienie ograniczeń ożywi ten rynek? Niestety, wiele na to wskazuje, że nie.
Według badania przeprowadzonego przez organizację NIVA wśród 2000 właścicieli klubów w USA, 90% z nich stwierdziło, że będzie musiało zamknąć działalność jeśli nie dostanie wsparcia rządowego. Argumentują to tym, że kluby przynoszą teraz zerowy dochód, a mają stałe koszty, które nie są niskie. Niepewność co do przyszłości blokuje też możliwość organizowania imprez w późniejszych terminach. Ponadto twierdzą, że funkcjonowanie klubu zapełnionego tylko częściowo jest nierentowne.
Podobna sytuacja panuje w Wielkiej Brytanii. Podczas wczorajszej sesji parlamentu parlamentarzysta Horace Trubridge powiedział:
Nigdy nie wyobrażaliśmy sobie, że nadejdzie coś tak katastroficznego, co zabije żywą muzykę na długi czas. W Wielkiej Brytanii znajduje się 1100 teatrów i 70% z nich do końca roku zbankrutuje w konsekwencji lockdownu.
%%REKLAMA%%
W Polsce od początku czerwca można organizować koncerty na maksymalnie 150 osób, jednak przedstawiciele tej branży twierdzą, że to za mało, żeby się utrzymać na rynku i wystosowali apel pod nazwą „Otwieramy koncerty”, w którym domagają się równego traktowania z innymi branżami. Piszą w nim między innymi:
Nasza branża bardzo dotkliwie odczuwa skutki wirusa. Jako pierwsza została pozbawiona możliwości pracy. Teraz kiedy inne sektory biznesu są odmrażane, sportowe areny mogą wypełniać się publicznością (obecnie nawet do 10 tys osób na jednym meczu), a w mediach obserwujemy kilkutysięczne zgromadzenia, my także chcemy wrócić do pracy! Żądamy równego traktowania!
Wśród swoich postulatów wymieniają między innymi:
- Żądamy, aby wydarzenia artystyczne i koncerty mogły odbywać się na takich samych zasadach – np. mecze piłki nożnej mogą odbywać się na stadionach wypełnionych publicznością.
- Żądamy zniesienia zapisu o udziale 150 osób w imprezach plenerowych na rzecz zapisów procentowych.
- Apelujemy, aby wszystkie zgromadzenia publiczne i wydarzenia artystyczne traktować na równych prawach – wystarczy popatrzeć na obecne wiece polityczne.
- Żądamy jasnych przepisów dla imprez plenerowych (masowych i rekreacyjnych ujętych w ustawie o imprezach masowych), jak również dla tych organizowanych w obiektach przeznaczonych do tego tj.: w amfiteatrach, w klubach muzycznych i innych.
Pełną treść apelu możecie znaleźć poniżej.
REKLAMA
W sprzedaży jest już majowo-czerwcowy numer „Teraz Rocka”. Piszemy w nim między innymi o: Pearl Jam, Danzig, Judas Priest, Queen, Elektrycznych Gitarach, Katatonii i wielu innych.
Pismo dostępne jest również w naszym sklepie internetowym – pamiętaj, zamówienie pisma w sieci to obecnie najbezpieczniejsza i jednocześnie najwygodniejsza forma zakupu!
[ZAMÓW TERAZ]
rf