Mark Saltzman, jeden z twórców postaci w słynnym programie telewizyjnym dla dzieci, „Ulica Sezamkowa”, wyznał w jednym z wywiadów, że postacie Erniego i Berta są gejami. Powiedział, że miały one odzwierciedlać jego prywatne relacje.
Mark Saltzman mówi:
Nie robiłem wokół tego dużego rozgłosu, ale gdy tworzyłem postaci Erniego i Berta, traktowałem ich jako gejów. Nie potrafiłem im znaleźć innego kontekstu.
Ich relacje odzwierciedlały moje relacje z montażystą Arnoldem Glassmanem. Ja byłem Erniem, a jaka byłaby najlepsza praca dla Berta z tym jego pedantyzmem? Ja lubiłem robić kawały. Gdy dołączyłem do ekipy „Ulicy Sezamkowej” byłem już z Arniem. Nie potrafiłem więc przedstawić ich inaczej jako pary.
Na jego słowa stanowczo zareagowali przedstawiciele „Ulicy Sezamkowej”, publikując na Twitterze oświadczenie:
Zawsze mówiliśmy, że Bert i Ernie są najlepszymi przyjaciółmi. Postacie te zostały stworzone, by nauczyć przedszkolaków, że ludzie mogą przyjaźnić się pomimo wielu różnic między nimi. Chociaż obaj przedstawieni są jako mężczyźni i posiadają wiele ludzkich cech (jak większość postaci w „Ulicy Sezamkowej”), są tylko kukiełkami i jako takie nie posiadają orientacji seksualnej.
Please see our statement below regarding Bert and Ernie. pic.twitter.com/6r2j0XrKYu
— Sesame Workshop (@SesameWorkshop) 18 września 2018
Na słowa Saltzmana zareagował także inny twórca serii, Frank Oz:
Wygląda na to, że pan Mark Saltzman został zapytany, czy Bert i Ernie są homoseksualni. Uważa, że są. W porządku, ale oczywiście nie są. Ale skąd to pytanie? Czy to ważne? Skąd potrzeba definiowania ludzi jako homoseksualnych? O człowieku można powiedzieć znacznie więcej niż to, czy jest hetero- czy homoseksualny.
It seems Mr. Mark Saltzman was asked if Bert & Ernie are gay. It's fine that he feels they are. They're not, of course. But why that question? Does it really matter? Why the need to define people as only gay? There's much more to a human being than just straightness or gayness.
— Frank Oz (@TheFrankOzJam) 18 września 2018
rf