Z falą krytyki spotkała się „Debata o kinie” przygotowana przez Telewizję Polską po emisji filmu pt. „Bohemian Rhapsody”, który opowiada historię Freddiego Mercury’ego i Queen.
27 listopada w TVP wyemitowano kinowy przebój, film „Bohemian Rhapsody”, który opowiada historię Freddiego Mercury’ego oraz Queen. Doceniona Oscarami produkcja, która była jedną z najbardziej dochodowych w historii kina, to bez wątpienia film, któremu warto poświęcić więcej czas.
Z podobnego założenia wyszła Telewizja Polska, która po emisji zorganizowała „Debatę o kinie”, w której – przynajmniej w założeniu – miały pojawić się komentarze pogłębiające wiedzę dotyczącą wokalisty zespołu Queen. Wyszło jednak z tego coś zupełnie innego…
„Debata o kinie” TVP w ogniu krytyki…
Po emisji filmu w Telewizyjnej Jedynce pojawili się zaproszeni przez Michała Rachonia goście, którzy rozpoczęli „Debatę o kinie”. Nie dość, że nie byli do dyskusji przygotowani merytorycznie, myląc wiele faktów dotyczących życia i twórczości Mercury’ego, to dodatkowo wydźwięk wielu wypowiedzi można było zrozumieć jako atak w stronę osób LGBT+.
Rozmówcy Rachonia, między innymi Jędrzej Kodymowski i Piotr Lisiewicz, wielokrotnie podkreślali, że postawa Mercury’ego jest godna poszanowania, ponieważ „nie obchodził się on ze swoim homoseksualizmem” sugerując jednocześnie, że osoby innej orientacji nie są obecnie w stanie do podobnego poświęcenia. „Eksperci” pokusili się również o stwierdzenie, że Mercury w rzeczywistości najmocniej kochał Mary Austin, której przekazał największą część spadku.
To była przez długi czas ukrywana sprawa. On się po prostu z tym nie afiszował. W gruncie rzeczy zespół muzyczny jest po to, żeby prezentować muzykę, emocje, sprzedawać klimat, a wykorzystanie tego do innych celów promocyjnych lub politycznych jest nie na miejscu.
– powiedział Kodymowski.
Od Freddiego biła wrażliwość, której teraz brakuje obecnym środowiskom LGBT – teraz jest odwrotnie, mają burzyć naszą kulturę. Kiedy słyszę, że Słowacki mógł być homoseksualistą, Konopnicka lesbijką, a Pułaski kobietą, to są rzeczy z kompletnie innej wrażliwości .
– podsumował Lisiewicz.
Reakcja innych publicystów była jednoznaczna i natychmiastowa, a media społecznościowe zalały krytyczne wobec TVP komentarze. Prezentujemy tylko niektóre z nich:
Jeśli interesuje Cię prawdziwa i pozbawiona uprzedzeń autorów historia Queen i Freddiego Mercury’ego, wybierz „Wydanie specjalne” poświęcone brytyjskim legendom rocka:
QUEEN WYDANIE SPECJALNE – KUP ONLINE