Przypomnijmy: wiosną 2017 roku do sądu okręgowego w szwedzkim mieście Linköping wpłynął pozew złożony przez byłych członków Ghost, wyrzuconych przez lidera zespołu, Tobiasa Forge. Byli członkowie Ghost domagali się od Forge ujawnienia dochodów i wydatków firmy reprezentującej zespół za lata 2011-2016, a także ujawnienia budżetu zespołu na dzień 31 grudnia 2016 roku. Jeśli Forge nie zastosuje się do żądania, członkowie będą domagali się od sądu nałożenia na lidera kary w wysokości 200 tysięcy koron szwedzkich (87,500 PLN) lub w wysokości, jaką sąd uzna za właściwą.
Protesty przeciwko koncertowi Ghost
Rozprawa w szwedzkim sądzie rejonowym w miejscowości Linköping trwała przez sześć dni. Mający 108 stron wyrok, opublikowany w październiku 2018, zawierał decyzję sądu, z której wynika, że byli członkowie Ghost nie mają podstaw do swoich żądań, a sprawa została oddalona. Muzycy zostali obciążeni kosztami procesu oraz mieli zwrócić Tobiasowi Forge honoraria adwokacie.
Byli członkowie jednak nie odpuszczają. W złożonym ponownie pozwie twierdzą, że doszło do konfliktu interesów, gdyż zarówno Tobias Forge jak i sędzia Henrik Ibold należą do szwedzkiej loży masonów (Svenska Frimurare Orden), co ich zdaniem, mogło wpłynąć na obiektywność wyroku.
W wywiadzie dla portalu „NT.se” sędzia Ibold przyznał, że słyszał plotki o tym, że Forge należy do tej organizacji, ale nie wiedział, czy to prawda.
Zespół Ghost promuje wydany w tym roku album „Prequelle”. Grupa wystąpi w Polsce 21 sierpnia 2019 roku jako support Metalliki na stadionie PGE Narodowy w Warszawie.
rf