terazmuzyka.pl

Postać Kurta Cobaina prześwietlono, wydawałoby się, ze wszystkich stron. Nie było jednak perspektywy jak ta z książki Wspominając Kurta Cobaina. Danny Goldberg to szef firmy menedżerskiej, która zajmowała się sprawami Nirvany od jej transferu do dużej wytwórni aż do końca działalności. Opisuje to bez nadmiernego przypisywania sobie zasług (oryginalny tytuł książki to Serving The Servant) i chyba szczerze. Kilkakrotnie przyznaje, że nie docenił potencjału podopiecznych.

Trzon książki to osobiste wspomnienia Goldberga, wspierane wspomnieniami osób bliskich Kurtowi (przede wszystkim Courtney Love i Krista Novoselica). A dodatkowym atutem są wiadomości na temat funkcjonowania show businessu, który autor poznawał od czasu, gdy pomagał Peterowi Grantowi w Swan Song.

Dowiadujemy się więc na przykład, że budżet na album Nevermind wynosił 280 tysięcy dolarów, z czego po odjęciu prowizji dla prawników i menedżerów wychodziło ćwierć miliona. Koszt studia, wynajęcia mieszkania i sali prób w Los Angeles to 160 tysięcy, co zostawiało po 30 tysięcy na głowę muzyka na życie przez kolejne pół roku. Chłopaki wspierali się sprzedażą praw do swoich piosenek, za co dostali zaliczkę w wysokości 200 tysięcy. Kwestia samych tantiem, włącznie z wewnętrznym o nie sporem (Kurt zażądał w pewnym momencie likwidacji równego podziału), też jest opisana. Ciekawe są relacje z działań PR-owych. Na przykład ustawianie wywiadów pod kątem uzyskania odpowiedniego efektu w sporze sądowym (po aferze z „Vanity Fair”). Czy nawet kłamstwa, jakie serwował autor, żeby wybronić Kurta, który nagrał groźby na sekretarce telefonicznej autorki piszącej jego nieautoryzowaną historię. Udaremnienie publikacji tej książki i zlecenie napisania oficjalnej biografii Michaelowi Azerradowi to osobna historia.

Fani wyłapią mnóstwo informacji dotyczących kwestii artystycznych, jak choćby walki z reżyserem klipu Smells Like Teen Spirit. Czy osobistą zgodę artysty na ocenzurowanie okładki In Utero dla supermarketów, żeby płyta dotarła do dzieciaków z mniejszych ośrodków. Okazuje się, że Kurt chciał też nagrać na nowo materiał unplugged, żeby nie dzielić się zyskami z MTV... Cobain przedstawiany jest tu jako osoba świadoma mechanizmów wizerunkowych i finansowych, które ją dotyczą. Dostawał prasówki z medialnymi doniesieniami na swój temat i prognozy zarobków na kolejny rok.

Narracja zmienia się w ostatnich rozdziałach, gdy wychodzi heroinowe uzależnienie artysty, o którym Goldberg dowiedział się z... artykułów prasowych. Robi się coraz bardziej osobiście i dramatycznie, z finalnym spotkaniem w ramach „interwencji” przeprowadzonej w domu muzyka w Seattle.

Na koniec autor obala kilka mitów. Na przykład te o rzekomym zabójstwie muzyka czy o skrywanych w archiwach nieznanych nagraniach.

BARTEK KOZICZYŃSKI

Komentarze (4)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Ja [95.41.***.***] dodano: 07.12.2019, 13:12 #1
Ta książka to nieporozumienie. Samo zaprzeczenie jakoby Cobain był zamordowany. Każdy wie , że jednak to nie była li samobójstwo
Pokaż odpowiedzi (1)
Czytający [45.142.***.***] dodano: 07.12.2019, 15:26 #3
]Jeżeli to kolejna pozycja gdzie nie ma wypowiedzi Dava Grohla to dziękuję bardzo. Znowu z perspektywy tych samych osób. Chciał się podzielić to niech opowie rodzinie i znajomym a nie po to żeby zarobić na kogoś życiu nie swoim.
Dj [188.146.***.***] dodano: 26.12.2019, 15:40 #4
Ta książka to jakieś nieporozumienie, wszystko co najciekawsze zostało zawarte w tej recenzji, pozycji tej nie można nazwać biografią, moim zdaniem za mało tam Kurta i Nirvany, autor skupił się na pisaniu książki o niczym, natomiast w pewnych tylko momentach wpłata zespół i postać Kurta. Nie polecam!
Zobacz także
Newsy 420V  
2

Tommy Lee ocenia występ Post Malone z utworami Nirvany

rf | fot. The Come Up Show | 11 sierpnia 2020
0

„Tron 3” ma reżysera

rf | 11 sierpnia 2020
Newsy 804V  
6

Tool rozważa nagranie płyty EP

rf | 11 sierpnia 2020
Newsy 922V  
1

Mike Portnoy wskazuje ulubiony zespół ostatniej dekady

rf | fot. Andreas Lawen, Fotandi | 10 sierpnia 2020
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group