terazmuzyka.pl
Recenzje 3954V  
Jordan Babula | 27 sierpnia 2017

Jordan Babula przesłuchał i zrecenzował nowy album Foo Fighters zatytułowany "Concrete and Gold". Będzie kolejny hit Amerykanów? 

W czerwcu 2010 roku Paul McCartney odbierał nagrodę im. Gershwinów w kategorii piosenka popularna, przy­znawaną przez amerykańską Bibliotekę Kongresu Stanów Zjednoczonych. Na uroczystości w Białym Domu, z udziałem prezydenta Baracka Obamy, wbity w garnitur Dave Grohl stanął na czele zespołu McCartneya, by wykonać utwór Band On The Run. Wcześniej wygłosił zaś krótki spicz, w którym przyznał, że Paul jest jego bezapelacyjnym bohaterem. Panie prezydencie, pan jest moim drugim bohaterem – dodał szybko.

Deklaracja lidera Foo Fighters zabrzmiała tyleż niezręcznie, co znacząco, a Paul McCartney dziś towarzyszy Grohlowi często przy różnych okazjach, zarówno prywatnych jak i artystycznych. Musiał być więc obecny również na Concrete And Gold, gdzie pojawia się w roli perkusisty w jednym utworze – Sunday Rain. Wydaje się jednak, że wpływ, jaki sir Paul wywarł na tę płytę, jest dużo większy. Trzeba bowiem powiedzieć konkretnie: Concrete And Gold to najbar­dziej beatlesowko brzmiący album grupy (chociaż na naszych łamach gitarzysta Chris Shiflett wypiera się takich inspiracji).

Kiedy rozmawiałem z Dave’em o płycie, malował mi jej obraz jako heavymetalowej wersji „Sierżanta Pieprza” – mówi producent, Greg Kurstin. Plan nie do końca się powiódł, album bowiem wydaje się raczej hołdem dla innego Beatlesowskiego arcydzieła, Abbey Road – płyty potężnej, wielobarwnej, soczystej. Na Concrete And Gold udało się osiągnąć podobny efekt brzmieniowej pełni, wszechogarniającego oceanu dźwięków. To jakby połączenie porażających gitar z Come Together, monumentalnych klawiszy z I Want You, wielogłosu z Because i ogłuszających bębnów z The End. To zara­zem nie odebrało Foo Fighters ich indywidualności. Ba, wszystko, co charakterystyczne dla stylu grupy, czyli świetne melodie, postgrunge’owy brud, punkowa energia i progrockowy sznyt w tej oprawie wypadają jeszcze okazalej.

Niepozorny akustyczny wstęp, a potem nagły gitarowo-chóralno-organowy wybuch – to krótki, będący swoistą wizytówką albumu T-Shirt. W znanym z teledysku Run zespół rozkręca się na całego. To rzecz prawie sześciominutowa, kompozycyjnie – zgodnie z zespołowym zwyczajem – rozbudowana, ze świet­nym riffem, momentami wściekłą, przesterowaną par­tią wokalną i pełnymi uroku klawiszami ( jak przyznaje Shiflett, nowy pełnoprawny członek zespołu, Rami Jaffee odegrał dużo większą rolę podczas nagrywania płyty). Wreszcie zaś zaraźliwie przebojowa, co zawsze było siłą Foo Fighters. Grohl po prostu potrafi dobrać takie nuty, żeby człowiekowi w duszy grało. Z tego typu przebojowością mamy zresztą do czynienia praktycznie w każdym utworze, np. Make It Right ze świetnym refrenem i fajnie skandowanymi zwrotkami – osobiście przypominają mi one Zero The Hero Black Sabbath – apokaliptycznym The Sky Is A Neighborhood, piosenkowo ładnym The Line czy typowo foofighte­rowskim Arrows. Typowo foofighterowska jest z kolei kombinacja rytmiczna (choć, jak wiadomo, w tej kwestii zespół czerpie z Rush) w La Dee Da, gdzie ekipa Dave’a Grohla czasem wybija słuchacza z rytmu nie­spodziewaną synkopą, a gdzie indziej rzeczywiście ury­wa kawałek taktu. Sunday Rain wypada beatlesowsko nie tylko dzięki prostej (ale nie aż tak bardzo prostej) grze na perkusji McCartneya – wstęp to bowiem gitara w stylu George’a Harrisona. Z kolei Happy Ever After to rodzaj stylizacji na muzykę popularną z lat 50., w której rozkochany był... no tak, Paul McCartney.

Trochę wbrew temu, co w wywiadach lubi powta­rzać Grohl, na Concrete And Gold elementów motör­headowych nie ma aż tak dużo (brudne i agresywne fragmenty pojawiają się sporadycznie), podobnie jak riffów. Zresztą, Foo Fighters nigdy nie był specjalnie riffowym zespołem. Zawsze grał za to ciężkie, gitarowe piosenki. Na tym albumie znajdziemy ich jedenaście, wszystkie w przepięknej oprawie brzmieniowej. I chociaż trudno nazwać tę płytę przełomową czy wyjątkowo oryginalną w dorobku grupy, ukazuje ona jej twórczość w odświeżonej, ekscytującej postaci. Jest więc wszystko, za co kochacie Foo Fighters i jeszcze trochę do tego – i to powinna być najlepsza rekomen­dacja. [rok 2017]

Komentarze - bądź pierwszy!
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Zobacz także
Koncerty 180V  
2

Open'er Festival 2021 z kolejnymi gwiazdami w składzie

rf | fot. Iksnigo | 4 sierpnia 2020
Pitbulek 205V  
0

Edyta Bartosiewicz zaskoczyła fryzurą w stylu Ramones [FOTO]

rf | fot. Wojtek Dobrogojski/rockmetal.pl | 4 sierpnia 2020
1

Alan Niven opowiada, jak Bob Dylan nabrał Sharon Stone

rf | fot. Gage Skidmore | 3 sierpnia 2020
  • Concrete and Gold
  • Foo Fighters
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group