Tadeusz Woźniak nie żyje. Twórca przeboju „Zegarmistrz światła” miał 77 lat

/ 8 lipca, 2024
fot. Jarosław Roland Kruk / CC-BY-SA-3.0

Zmarł słynny pieśniarz i kompozytor, Tadeusz Woźniak, który największą sławę zyskał za sprawą utworu „Zegarmistrz światła”.


Biblioteka Narodowa przekazała informację o śmierci Tadeusza Woźniaka, wybitnego kompozytora i piosenkarza.

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Tadeusza Woźniaka, wybitnego kompozytora i pieśniarza, przyjaciela Biblioteki Narodowej.

– napisano.

Tadeusz Woźniak, polski piosenkarz, kompozytor i gitarzysta, urodził się 6 marca 1947 roku w Warszawie. Swoją karierę muzyczną rozpoczął w 1966 roku pod pseudonimem „Daniel Dan”, występując z zespołem bigbitowym Dzikusy podczas I Radiowej Giełdy Piosenki. Współpracował z takimi artystami jak Niebiesko-Czarni oraz Czesław Niemen, a także z grupą Czterech, z którą nagrywał dla Programu III Polskiego Radia.

Woźniak zadebiutował jako kompozytor w 1967 roku, tworząc muzykę do wierszy znanych polskich poetów: Juliana Tuwima, Bolesława Leśmiana i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Od tego czasu występował jako solista, śpiewając głównie własne ballady i akompaniując sobie na gitarze. Największe sukcesy osiągał pod koniec lat 60. i w latach 70.

W 1972 roku na 10. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu zdobył główną nagrodę za wykonanie utworu „Zegarmistrz światła”, który stał się jego najbardziej rozpoznawalnym hitem. Inne znane piosenki Woźniaka to „Smak i zapach pomarańczy” oraz „To będzie syn”.

W 2005 roku Tadeusz Woźniak został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przez ministra kultury, a w 2014 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi za swoje osiągnięcia artystyczne. Przekazał swoje archiwum do zbiorów Biblioteki Narodowej, gdzie rękopis „Zegarmistrza światła” jest wystawiany obok dzieł takich mistrzów jak Fryderyk Chopin, Krzysztof Komeda i Henryk Mikołaj Górecki.

Zegarmistrz światła – Tadeusz Woźniak Jeden z najbardziej znanych utworów polskiej piosenki XX wieku. Tekst napisał…

Opublikowany przez Biblioteka Narodowa Poniedziałek, 8 lipca 2024
KOMENTARZE

Przeczytaj także