The Statement, festiwal muzyczny zorganizowany w tym roku w szwedzkim Goeteborgu, miał proste, ale kontrowersyjne założenie – mogły uczestniczyć w nim jedynie kobiety oraz osoby non-binary i transgender. Zastrzeżenie dotyczyło to również zespołów, a także obsługi technicznej i organizacyjnej. Na imprezie pojawiło się około 5 tysięcy uczestniczek, a za pomysł odpowiedzialna jest szwedzka komik i prezenterka radiowa, Emma Knyckare.
Podstawowe założenie festiwalu zostało jednak podważone przez rzecznika ds. zapobiegania dyskryminacji działającego w Szwecji. Clas Lundstedt poinformował, że ograniczenie dostępu dla mężczyzn łamie podstawą zasadę równości względem płci. Ponieważ nikt z powodu takich ograniczeń nie ucierpiał, na organizatorki nie nałożono kary. Rzecznik nie ma możliwości zakazania organizowania imprez masowych, dlatego najpewniej kolejna edycja The Statement odbędzie się również w tym roku.
Co ciekawe, rzecznik imprezą interesował się już przed jej rozpoczęciem, kilka miesięcy temu, ale oficjalny raport przedstawił dopiero teraz.
Sukces The Statement pokazał, czego nam potrzeba i ten werdykt tego nie zmieni. Poza tym nie mamy żadnych komentarzy w sprawie. Jesteśmy zajęte zmienianiem świata
– możemy przeczytać w oświadczeniu opublikowanym na profilu The Statement w serwisie Facebook.
Organizatorki imprezy zdecydowały się na wprowadzenie ograniczenia względem płci po tym, jak podczas szwedzkich festiwali doszło do licznych ataków na tle seksualnym. Chciały stworzyć imprezę bezpieczną dla kobiet.
mg