Na wieść o śmierci brytyjskiego naukowca posypały się kondolencje ze wszystkich stron, nie tylko od innych naukowców, ale też od gwiazd ekranu i muzyki. Stephen Hawking był jednym z niewielu tak rozpoznawalnych ludzi nauki.
Rob Halford: Jako homoseksualista walczę o równość
Jedne z najbardziej wzruszających słów napłynęły od Stevena Tylera, wokalisty Aerosmith, który napisał:
Znałeś wszechświat lepiej niż my… A teraz grasz w jakiejś jego odległej części. Zmieniłeś świat i pozostawiłeś swój ślad… Byłeś wyjątkowym geniuszem, o którym nie zapomnimy. Niezmierne podziękowania i błogosławieństwa dla rodziny Hawkingów. Niech Bóg ma Stephena Hawkinga w swojej opiece.
YOU KNEW THIS UNIVERSE BETTER THAN THE REST OF US…AND NOW YOU PLAY IN SOME FAR AWAY PART OF IT. YOU CHANGED THE WORLD AND LEFT AN IMPACT…A REMARKABLE GENIUS WE WONT SOON FORGET. ENDLESS THANK YOUS AND BLESSINGS TO THE HAWKING FAMILY. GOD BLESS STEPHEN HAWKING. pic.twitter.com/UxnNknbMaB
— Steven Tyler (@IamStevenT) 14 marca 2018
Na śmierć naukowca zareagował także zespół Foo Fighters, który przytoczył jeden z cytatów Hawkinga:
„Pamiętaj, by wbijać wzrok w gwiazdy, a nie w ziemię” – RIP Stephen Hawking, ty cholerna legendo.
Nancy Sinatra tymczasem przypomniała wypowiedź Hawkinga na temat niepełnosprawności:
Moją radą dla innych niepełnosprawnych ludzi jest, by skupili się na tym, w czym niepełnosprawność im nie przeszkadza i nie żałowali tego, co im utrudnia. Nie pozwólcie na to, byście stali się niepełnosprawni także duchowo.
Hawking cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne, którego postęp spowodował paraliż większości ciała, jednak nie przeszkodziło mu to w pracy naukowej, w której dokonał wielu przełomów na skalę światową. Jego specjalnością były czarne dziury i grawitacja kwantowa. Opracował wspólnie z Rogerem Penrose’em twierdzenia odnoszące się do istnienia osobliwości w ramach ogólnej teorii względności oraz teoretyczny dowód na to, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie, znane dziś jako promieniowanie Hawkinga. Opublikował także wiele książek, z których najsłynniejsza okazała się „Krótka historia czasu. Od Wielkiego Wybuchu do czarnych dziur” z 1988 roku, w której autor próbuje odpowiedzieć na pytania o początek i koniec Wszechświata oraz o naturę czasu, a także o ostateczne granice ludzkiego poznania.
Z powodu choroby Hawking musiał porozumiewać się przez syntezator mowy. Jego dźwięk parokrotnie został wykorzystany w nagraniach muzyków, w tym w utworze „Keep Talking” Pink Floyd z płyty „The Division Bell” i „Talkin’ Hawkin’” z „The Endless River”.
rf | fot. Gage Skidmore