Przebój Deep Purple został zapisany w DNA

/ 3 października, 2017

W czasach, gdy sprzedaż płyt kompaktowych spada, o kasetach magnetofonowych nikt, poza hipsterami, nie pamięta, a coraz większym zainteresowaniem znowu cieszą się płyty winylowe, pojawił się nowy, nieoczekiwany nośnik muzyki.

Tom Petty nie żyje

UNESCO wraz z Twist Bioscience i Microsoft przeprowadziło udany eksperyment mający na celu próbę zapisania informacji w DNA.

Kwas deoksyrybonukleinowy, w skrócie DNA, jest wielkocząsteczkowym organicznym związkiem chemicznym z grupy kwasów nukleinowych, który koduje informacje na temat wszystkich żywych organizmów. Jest swojego rodzaju biblioteką zawierającą wszystkie informacje, potrzebne nam do życia. Nigdy wcześniej jednak nie próbowano zakodować w DNA informacji w podobny sposób co na płycie winylowej lub kompaktowej. Teraz udało się to zrobić po raz pierwszy, a zakodowanymi utworami są „Smoke On The WaterDeep Purple oraz „TutuMilesa Davisa.

Bill Peck z Twist Biotech powiedział:

To bardzo ekscytujący projekt. Żyjemy w epoce, w której możemy archiwizować niezwykłe osiągnięcia naszego kulturowego dorobku w DNA.

Co jest takiego niezwykłego w tym nośniku? DNA potrafi przetrwać nawet tysiące lat, a przy tym zajmuje niezwykle mało miejsca – całe archiwum Montreux Jazz Festival, liczące sześć petabajtów (sześć biliardów bajtów) danych można zmieścić na drobince mniejszej od ziarnka ryżu.

W miarę rozwoju tego procesu, możemy dodawać w każdej chwili nowe nagrania. W przeciwieństwie do obecnych metod przechowywania danych, naturalne media się nie zestarzeją i będzie można je odczytać nawet po długim czasie. Nie pojawi się nowa technologia, która wyprze DNA – natura już zoptymalizowała ten format.

Teraz w końcu można powiedzieć, że ktoś ma muzykę w swoim DNA.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także