Producenci gitar alarmują: Rock dogorywa

/ 26 marca, 2018

Jak podaje „Los Angeles Daily News” sieć „Guitar Center”, największy sprzedawca detaliczny instrumentów muzycznych w USA, ma ponad miliard dolarów długu. Właściciele twierdzą, że to wina spadającej popularności muzyki rockowej.

Korn pracuje nad nowym albumem

Według sprzedawców młode pokolenie nie interesuje się muzyką rockową i grą na gitarze, co drastycznie obniża sprzedaż tych instrumentów. George Gruhn mówi:

Dzisiaj sprzedaje się głównie rap i hip hop, który zostawia inne gatunki w tyle, a w tej muzyce nie stosuje się wielu, rozpoznawalnych instrumentów.

Nie potrafię wymienić młodych bogów gitary. Joe Bonamassa jest świetnym gitarzystą, ale nie sprzedaje tylu instrumentów, co niegdysiejsi bogowi gitary. Eric Clapton cierpi na artretyzm, ma problemy z graniem i wycofuje się z tras.

Rynek gitar nadmuchał bańkę, która musi pęknąć. Fabryki, które produkują po 100 tysięcy gitar rocznie mają zapotrzebowanie na wysokości 75 tysięcy.

Niektórzy, jak Louie Concotilli, wysuwają jeszcze drastyczniejsze teorie:

Rock dogorywa. Niemal całkowicie zniknął z rynku. Nie ma gitarzystów, którzy byliby wzorem, od których chciałoby się uczyć. Mam trzech lub czterech uczniów w wieku 12-14 lat, których uczę grać na gitarze. Powiedziałem jednej z moich uczennic, żeby poszukała w klasie kogoś, z kim mogłaby grać. Odparła: „Nikt w klasie nie gra na gitarze, a mnie mają za dziwaka przez to, że gram”.

Według danych opublikowanych przez „Washington Post” sprzedaż gitar elektrycznych w USA spadła w ciągu ostatniej dekady z 1,5 miliona sztuk rocznie do 1 miliona. Dwie największe firmy produkujące gitary, Gibson i Fender, mają długi. W czerwcu mija termin spłaty 375 milionów dolarów obligacji wydanych w 2013 roku przez Gibsona. Jeśli Gibson nie dotrzyma terminu, będzie musiał zapłacić dodatkowe 145 milionów dolarów. Według komentatorów szanse na spłatę wszystkich należności są niewielkie, zaś reporter portalu „Debtwire” twierdzi, że posiadacze obligacji narzekają na brak przejrzystości finansowej Gibsona. Specjaliści twierdzą, że jednym z najbardziej prawdopodobnych kroków, jakie podejmie Juszkiewicz, będzie ogłoszenie bankructwa. Agencja Moody’s obniżyła Gibsonowi w zeszłym roku rating kredytowy.

rf | fot. Thomas Brownell

KOMENTARZE

Przeczytaj także