terazmuzyka.pl
 
TAGI: deep purple

Deep Purple in Rock

Dzieło niezwykłe, dzieło epokowe. Album "Deep Purple in Rock" jest najważniejszym i najlepszym wydawnictwem w całej historii brytyjskiego zespołu Deep Purple.

Wykonawca: Deep Purple


INFORMACJE DODATKOWE:
Rodzaj albumu: Studyjny
Data wydania albumu: 3 czerwca 1970
Produkcja: Deep Purple
Wydawca: Harvest Records
Czas trwania płyty: 00:43:30
Style: Hard Rock, Heavy Metal
Nasza ocena
Ocena społeczności 8.9
Oceniono na "10": 36 razy
Oceń -

In Rock kojarzy mi się z monumentalnym pomnikiem i to nie tylko ze względu na okładkę. Album okazał się przełomem nie tylko dla Purpury, ale i dla całej muzyki rockowej. Wraz z debiutanckimi longplayami Led Zeppelin i Black Sabbath wyznaczył reguły ciężkiego grania – między innymi za jego sprawą na horyzoncie pojawiła się nazwa hard rock.

W porównaniu z poprzednimi poczynaniami grupy płyta przynosi dawkę zdecydowanie bardziej ekspresywnej muzyki. Już Speed King – z tekstem cytującym rock’n’rollową klasykę – to wokalne i instrumentalne szaleństwo. Zmiana składu zrobiła swoje – Ian Gillan i Roger Glover okazali się właściwymi ludźmi na właściwym miejscu. Trudno oprzeć się wrażeniu, że to właśnie wokalista wzniósł Purple na nieosiągalny wcześniej poziom – szeroka skala głosu, niesamowita łatwość przechodzenia do krzyku (inspirowanego stylem Arthura Browna) wraz z charakterystycznym brzmieniem gitary i Hammonda ostatecznie zdefiniowały styl Deep Purple.

Właściwie każdy numer jest tu strzałem w dziesiątkę. Najbardziej znany jest oczywiście antywojenny Child In Time, z dostojną, organową partią Lorda (przerobiony nieco temat Bombay Calling grupy It’s A Beautiful Day) i stopniującym napięcie Gillanem. Szkoda, że trochę w cieniu pozostaje Living Wreck: fajnie bujający rytm perkusji, „pokotłowana” gitara Blackmore’a, wreszcie ironiczny tekst – wszystko to sprawiło, że ten Żywy trup chodzi za mną od pierwszego przesłuchania In RockFlight Of The Rat i ozdobiony ciężkim jak czołg riffem Into The Fire są z kolei manifestami antynarkotykowymi.

Ten longplay to zupełnie nowa muzyczna jakość i jakby nowy początek działalności Deep Purple. Punkt odniesienia dla następnych płyt zespołu. [rok 2003]

Recenzja Deep Purple - Deep Purple in Rock

Autor: Paweł Brzykcy
Komentarze (1)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Mandrak dodano: 21.04.2018, 16:27 #1
*
https://acertainbooster.blogspot.com/2018/04/acb-10-deep-purple-in-rock.html
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group