terazmuzyka.pl
 
TAGI: iron maiden

Brave New World

Powrót do Iron Maiden Bruce'a Dickinsona i Adriana Smitha zaprocentował płytą na poziomie tych najbardziej klasycznych. "Brave New World" to metalowe arcydzieło.

Wykonawca: Iron Maiden


INFORMACJE DODATKOWE:
Rodzaj albumu: Studyjny
Data wydania albumu: 29 maja 2000
Produkcja: Kevin Shirley & Steve Harris
Wydawca: EMI
Style: Heavy Metal, Metal Progresywny
Nasza ocena
Ocena społeczności 9.3
Oceniono na "10": 62 razy
Oceń -

XX wiek Maideni zakończyli w najsilniejszym składzie, do zespołu po sześcioletnim rozstaniu powrócił Bruce Dickinson, a także syn marnotrawny wśród gitarzystów zespolu, Adrian Smith. Wraz z tymi powrotami wróciły dobre czasy i jak to czasami bywa po dłuższym rozstaniu, zespół nagrał rewelacyjny album, najlepszy od czasów Seventh Son Of A Seventh Son.

Płyta nadal brzmi bardzo świeżo i próżno szukać na niej słabszych momentów. Dominują dłuższe, ponad sześciominutowe kompozycje - co nie znaczy, że nudne. Wręcz przeciwnie - w każdej z nich dzieje się bardzo dużo, są zmiany tempa, urozmaicone solówki (w końcu trzech wioślarzy to nie byle co). Aby urozmaić aranżacje zespół chętniej niż na poprzednich płytach skorzystał z klawiszy (zagrał na nich Harris) i delikatnego udziału orkiestry w dwóch utworach (Blood Brothers, The Nomad).

W warstwie brzmieniowej i stylistycznej płyta stanowi całość, jest bardzo spójna, tak jakby każdy z muzyków zaoferował swoje najlepsze patenty i wszyscy nadawali na tych samych falach.

Spośród gitarzystów najlepiej wypada Dave Murray, słychać, że kombinuje i całkiem nieżle mu to wychodzi. Rewelacyjnie wypada The Nomad z orientalnymi inklinacjami i takąż partią gitary, udziałem orkiestry gdzieś w tle, może tylko niepotrzebnie na koniec znowu wchodzi śpiew (ja bym dograł do końca i wyciszył). Także kończące płytę nagranie The Thin Line Between Love & Hate to popis umiejętności Murraya. Od równie dobrej strony pokazuje się Janick Gers, który jako kompozytor ma swój udział w czterech bardzo udanych utworach, z których najciekawsze są Dream Of Mirrors (rewelacyjne solo gitary) i Out Of The Silent Planet. Podczas gdy Murray gra dłuższym, mniej rwanym dźwiękiem, partie Gersa są szybsze, ale zarazem bardziej melodyjne. Zdecydowanie najsłabiej wypada Adrian Smith współautor tylko dwóch utworów, w tym najsłabszego - The Fallen Angel.

Płyta Brave New World potwierdza, że Dickinson jest niezastąpiony w Maiden i wszelkie zastępstwa z góry skazane są na porażkę. Potwierdza też to, że korzystając wciąż z podobnych patentów, granych od lat, można uzyskać nową jakość.

Dzięki temu albumowi Iron Maiden pozyskał sobie nowe pokolenie fanów (widać po koncertach) i chyba ostatecznie zapracował na miano Stonesów muzyki metalowej. [rok 2003]

Recenzja Iron Maiden - Brave New World

Autor: Leszek Jastrzębski
W sieci furorę robi filmik, na którym widać jak dzieciaki, podczas szkolnego talent-show, świetnie naśladują legendę heavy metalu. 
 
Komentarze - bądź pierwszy!
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group