Dokładnie 5 kwietnia na Facebooku zespołu Trans-Siberian Orchestra pojawiło się oświadczenie, z którego dowiedzieliśmy się o niespodziewanej śmierci Paula O’Neilla. Nie dowiedzieliśmy się jednak, co było przyczyną odejścia producenta i muzyka.
Jacek Kurski ma pomysł na nowy festiwal i… stawia na rock oraz hip-hop!
Te informacje przekazał dopiero serwis TMZ, który dotarł do raportu z autopsji O’Neilla. Wynika z niego jasno, że przyczyną śmierci były leki na receptę. Wśród wymienionych znalazły się takie jak: metodon, kodeina, diazepam i doxylamina. Wszystkie znalezione zostały we krwi muzyka. Z raportu wynika również, że cierpiał on na problemy z sercem i miażdżycę. Potwierdzono, że O’Neill umarł przez niespodziewaną reakcję organizmu na leki, a przyczyniły się do tego przewlekłe choroby, z którymi się zmagał.
Trans-Siberian Orchestra – ponad 20 lat na scenie
Paul O’Neill założył Trans-Siberian Orchestra w 1996 roku. Był producentem, kompozytorem i autorem tekstów. Wcześniej Paul O’Neill był producentem albumów „Classics Live I” i „Classics Live II” Aerosmith oraz „Badlands” Badlands. Współpracował też z zespołami Metal Church, Heaven i Savatage. To z członkami tej ostatniej grupy powołał Trans-Siberian Orchestra, który był konglomeratem wielu muzyków, łączącym rock z muzyką symfoniczną.
Częstym motywem powracającym w twórczości grupy było Boże Narodzenie. Jeden z utworów współtworzony przez O’Neilla, „Christmas Eve / Sarajevo”, pojawił się pierwotnie na koncept albumie Savatage „Dead Winter Dead” z 1995 roku, poświęconym tematowi wojny w byłej Jugosławii.
Grupa zadebiutowała albumem „Christmas Eve and Other Stories” w 1996 roku i wkrótce stała się znana głównie dzięki robionym z rozmachem koncertom. Ostatnia płyta Trans-Siberian Orchestra ukazała się w 2015 roku pod tytułem „Letters From the Labyrinth” – w przeciwieństwie do poprzednich wydawnictw nie była ona rock operą, a zbiorem piosenek na różne tematy.
mg