Pantera zagra z hologramem Dimebaga? Philip Anselmo komentuje

/ 22 stycznia, 2018

Temat potencjalnej reaktywacji Pantery powraca i choć póki co nie jest zbyt realny (Vinnie Paul stanowczo się temu sprzeciwia) nie można wykluczać, że kiedyś żyjący członkowie grupy jeszcze staną razem na scenie.

Myles Kennedy publikuje nowy utwór [WIDEO]

Pytanie tylko, kto miałby zastąpić zmarłego tragicznie gitarzystę Dimebaga Darrella. Do tej pory jako jego zastępcę wysuwano kandydaturę Zakka Wylde’a. Teraz pojawił się pomysł zagrania z hologramem nieżyjącego gitarzysty. Skomentował go wokalista Philip Anselmo w rozmowie z „Metal Wani”:

Wszyscy – mam tu na myśli członków zespołu – musieliby za tym stać całym sercem. Trzeba byłoby to zrobić porządnie, przy czymś takim nie ma mowy o oszczędzaniu.

Jeśli mielibyśmy stworzyć hologram Dimebaga, musiałby być idealny, doskonały, zupełnie taki, jaki on sam był każdego wieczoru. Niezależnie jak się schlał, kiedy tylko brał gitarę, działał jak maszyna. Musiałoby to być więc doskonałe.

Niedawno o samym pomyśle reaktywacji Pantery, Philip Anselmo wypowiadał się z entuzjazmem:

Uważam, że byłby to świetny pomysł, pod warunkiem, że pozostali uważaliby także, że jest to świetny pomysł. Gdyby wszyscy byli za, wtedy ja też bym w to wszedł, bez wątpienia. Ale nie miałoby to sensu, bez zaangażowania pozostałych.

Teraz jednak wykazuje pewne wahanie:

Byłoby to emocjonalnie głębokie przeżycie. Mam na myśli, że wyszedłbym na scenę z wielkim bannerem z napisem PANTERA, a obok nie widziałbym mojego brata Dimebaga. Dziś nie potrafię sobie tego wyobrazić. Wydaje mi się to niestosowne. Przyznaję, że jestem rozdarty w tej kwestii.

Zespół Pantera zasłynął w latach 90., jako przedstawiciel nowej fali amerykańskiego metalu. Grupa powstała jednak na początku lat 80., założona przez braci Darrella i Vinniego Abbottów, do których dołączył basista Rex Brown oraz wokalista Terry Glaze. Zespół wydał w latach 1983-1985 trzy, inspirowane glam metalem albumy, które nie przyniosły mu rozgłosu. W 1986 roku Glaze’a zastąpił charyzmatyczny wokalista Philip Anselmo, a zespół powoli zaczął modyfikować swoje brzmienie, czego pierwszym krokiem był album „Power Metal” z 1988 roku.

Jednak dopiero album „Cowboys From Hell” z 1990 roku okazał się przełomowy dla Pantery. Grooviasty metal, którego napędzały riffy Dimebaga Darrella, ukształtował metal lat 90., który zastąpił tradycyjny thrash i heavy metal wcześniejszej dekady. Kolejne dwa albumy, „Vulgar Display Of Power” (1992) i „Far Beyond Driven” (1994), okazały się kultowe i kasowe, osiągając platynowe nakłady i docierając na szczyty list przebojów.

Po wydaniu kolejnych dwóch płyt Pantera rozpadła się na początku XXI wieku, a główną przyczyną rozstania był konflikt pomiędzy Philipem Anselmo oraz braćmi Abbott. Anselmo kontynuował karierę z zespołami Down i Superjoint Ritual, bracia Abbott założyli natomiast zespół Damageplan, który w 2004 roku wydał album „New Found Power”.

8 grudnia 2004 roku podczas koncertu Damageplan w Columbus w stanie Ohio doszło do strzelaniny, w trakcie której zastrzelony został gitarzysta Dimebag Darrell.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także