Oscary stawiają warunki zgłaszanym filmom odnośnie kobiet i mniejszości

/ 9 września, 2020

W tym roku wystartowała kampania #OscarsSoWhite, która zarzuca, że filmy zdobywające Oscary zwykle mają jednolitą, białą obsadę. Akademia Filmowa chce to zmienić i pracuje nad nowymi wymogami, które będzie musiał spełnić film, żeby zostać nominowanym do kategorii „najlepszy film”.

Przedstawiono cztery główne standardy. Nominowany film będzie musiał spełnić co najmniej dwa z nich.

Pierwszy standard dotyczy reprezentacji na ekranie i mówi, że któryś z aktorów grających główne role będzie musiał pochodzić z mniejszości rasowej, lub że przynajmniej 30 procent aktorów drugoplanowych będzie musiało reprezentować kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ, niepełnosprawne lub niedosłyszące. Ewentualnie główny wątek fabularny będzie musiał poruszać co najmniej jedno z powyższych zagadnień.

Drugi standard dotyczy ekipy na planie i mówiąc w skrócie oznacza, że co najmniej dwie ekipy na planie będą musiały być kierowane przez osoby z mniejszości rasowych, LGBTQ, kobiety lub osoby niepełnosprawne, albo że przynajmniej 30 procent ekipy będą musiały stanowić osoby z tych grup.

Trzeci standard dotyczy obecności w branży i mówi o zatrudnianiu przez wytwórnie filmowe i dystrybutorów osób z wyżej wymienionych grup.

Czwarty standard mówi natomiast o tym, że w działach reklamy, dystrybucji i PR wytwórni musi na kierowniczych stanowiskach znajdować się co najmniej kilka osób z wymienionych wyżej grup.

%%REKLAMA%%

Wymogi te wejdą w życie w 2025 roku i dotyczyć będą filmów wyprodukowanych w 2024 roku. Dotyczyć będą jedynie kandydatów w kategorii „najlepszy film”.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także