Chociaż aktywna kariera zespołu trwała zaledwie 12 lat, Led Zeppelin pozostawił niezatarty ślad w historii muzyki.
Twórczość Led Zeppelin uczyniła ich nieśmiertelnymi i zainspirowała inne legendarne zespoły rockowe, takie jak Black Sabbath, Guns N’ Roses czy Metallica. Gitarzysta Kirk Hammet stwierdził nawet:
Jimmy Page był jednym z moich bohaterów od lat. Był genialnym autorem piosenek, muzykiem, producentem i showmanem.
Fani z Polski będą mogli posłuchać przebojów jednego z najbardziej wpływowych zespołów już w maju tego roku. Wyjątkowe brytyjskie show Led Zeppelin Symphonic zawita do Warszawy (17 maja COS Torwar) i Gliwic (20 maja Arena Gliwice).
Bilety już w sprzedaży na stronie ebilet.pl!
7 ciekawostek o Led Zeppelin:
1. Nazwa wymyślona przez słynnego perkusistę
Początkowo Jimmy Page chciał stworzyć super grupę ze swoim dawnym kolegą z zespołu The Yardbirds – Jeffem Beckiem. To jednak nie spodobało się perkusiście The Who – Keithowi Moonowi, który żartobliwie stwierdził, że taka grupa upadnie jak „ołowiany balon” (lead balloon). Członkowie Led Zeppelin zamienili więc balon na sterowiec i lekko zmodyfikowali początek nazwy.
2. Robert Plant nie był pierwszym wyborem do roli frontmana
Ikoniczne piosenki takie jak „Stairway to Heaven“ czy „Whole Lotta Love“ chyba trudno sobie wyobrazić w wykonaniu innego wokalisty niż Robert Plant. Początkowo jednak to nie on był typowany do roli frontmana Led Zeppelin, a Terry Reid. Oferta Jimmy‘ego Page’a, podobnie jak propozycja od Deep Purple, została odrzucona przez Terry’ego i ostateczny wybór padł na Planta, który w tamtym czasie należał do Band of Joy u boku Johna Bonhama.
3. Inspiracja J.R.R. Tolkienem i Władcą Pierścieni
W wielu swoich tekstach Led Zeppelin nawiązują do słynnych powieści autorstwa J. R. R. Tolkiena. Przykładem może być piosenka „Ramble On“, gdzie wyraźnie wspomniany jest Gollum i mroczna kraina Mordor. Piosenki takie jak „Misty Mountain Hop“ i „The Battle of Evermore“ również nawiązują do książek Tolkiena.
4. Najlepszy perkusista wszech czasów
John Bonham, po którego śmierci zespół się rozpadł, został uznany za najlepszego perkusistę wszech czasów przez prestiżowy magazyn muzyczny Rolling Stone. Nagrodę zdobył również założyciel i gitarzysta Jimmy Page. Został on uznany przez krytyków muzycznych za trzeciego najlepszego gitarzystę w historii. Wokalista Robert Plant i basista John Paul Jones również trafili na elitarne listy w swoich kategoriach.
5. Album w 30 godzin
Debiutancki album Led Zeppelin został nagrany w ciągu zaledwie 30 godzin. Jimmy Page miał ku temu bardzo praktyczny powód. Aby zachować artystyczną niezależność, postanowił sam zapłacić za nagranie. W tamtym czasie kosztowało go to ponad 1700 funtów. Była to opłacalna inwestycja. Płyta zarobiła na sprzedaży ponad 3,5 miliona funtów.
6. W telewizji w wieku 13 lat
Jimmy Page po raz pierwszy pojawił się w telewizji w 1957 roku, w programie typu talent show na antenie BBC. Już w wieku 13 lat zapowiadał się na świetnego gitarzystę. Na pytanie prezentera, co chciałby robić w przyszłości, odpowiedział, że chciałby zostać naukowcem i prowadzić badania, które pomogą w leczeniu raka.
Wideo z jego występu można obejrzeć tutaj:
7. 50 lat logo
W tym roku mija pół wieku od wprowadzenia logo Led Zeppelin. Zostało ono stworzone w 1973 roku przez grupę artystyczną Hipgnosis (konkretnie Storm Thorgerson i Aubrey Powell) i natychmiast stało się rozpoznawalne na całym świecie. Pierwotnie miało służyć jedynie jako element okładki albumu „Houses of the Holy“, która wywołała niemałą kontrowersję – przedstawiała grupę nagich dzieci (w rzeczywistości było ich dwoje, rodzeństwo Stefan i Samantha Gates), wspinających się do „źródła mocy” na formacji skalnej tzw. Grobli Olbrzyma w Irlandii Północnej.
Co ciekawe, każdy członek Led Zeppelin ma swój własny symbol:
- Pomysł, aby stworzyć osobisty emblemat na okładkę, należał do Jimmy’ego Page’a.
- Zaprojektował on swój własny symbol i nigdy publicznie nie ujawnił żadnego uzasadnienia, które by za tym stało. Symbol ten jest czasem określany jako „ZoSo”, choć Page wyjaśnił, że w rzeczywistości nie miał być słowem.
- Symbol basisty Johna Paula Jonesa, który został zaczerpnięty z Księgi Znaków Rudolfa Kocha, to pojedyncze koło przecinające trzy łączące się owale. Ma on symbolizować osobę, która posiada zarówno pewność siebie, jak i kompetencje.
- Symbol perkusisty Johna Bonhama, trzy zazębiające się (boromeuszowe) pierścienie, perkusista wybrał z tej samej księgi. Symbolizuje on triadę matki, ojca i dziecka, ale tak się składa, że jest to również logo piwa Ballantine.
- Symbol wokalisty Roberta Planta – pióro w obrębie koła – był jego własnym projektem, opartym na znaku starożytnej cywilizacji Mu.
Materiał sponsorowany