Badania potwierdzają: muzyka stała się smutniejsza w ciągu ostatnich 30 lat

/ 17 maja, 2018

Badania, które przeprowadzili naukowcy z University of California w Irvine, wykazały, że muzyka na przestrzeni ostatnich 30 lat stała się coraz mniej weselsza. Analizie poddano 500 000 piosenek wydanych w Wielkiej Brytanii w okresie od 1985 do 2015. Najważniejszymi kryteriami były: nastrój oraz słowa. 

The Kooks powracają z nowym albumem

Jedna z autorek badania, Natalia L. Komarova, powiedziała:

„Szczęście” idzie w dół, „jasność” tak samo, natomiast „smutek” idzie w górę, ale jednocześnie piosenki stają się bardziej „taneczne”, bardziej „imprezowe”.

Wygląda na to, że chociaż ogólna atmosfera jest mniej wesoła, to ludzie chcą o wszystkim zapomnieć i tańczyć.

Badacze zauważyli ponadto, że spada popularność rocka na rzecz popu i muzyki tanecznej. Udowodniono także, że przez ostatnie 30 lat większy sukces odniosły piosenki wykonywane przez kobiety.

Na koniec warto także wspomnieć jakie kompozycje znalazły się na szczycie listy badaczy  pod względem nastroju. Najbardziej wesołymi okazały się takie utwory, jak „Glory Days” Bruce'a Springsteena, „Freedom” grupy Wham!, a także chociażby „Would I Lie to You” Eurythmics. Z kolei najsmutniejsze są następujące piosenki: „Stay with Me” Sama Smitha, „Unmissable” Gorgon City czy „Whispers” formacji Passenger.

szy

KOMENTARZE

Przeczytaj także