Zespół Marduk w październiku udaje się do Ameryki Środkowej i Południowej na serię koncertów, jednak już teraz wiadomo, że nie będzie ona przebiegać bezproblemowo. W niektórych krajach władzom nie podoba się satanistyczny wizerunek grupy.
Jak podaje magazyn „Billboard” władze Gwatemali orzekły, że członkowie zespołu Marduk nie mają prawa wstępu do kraju ze względu na satanistyczny wizerunek oraz teksty utworów. Deputowany Aníbal Rojas stwierdził, że to, co robi Marduk „nie ma żadnego związku ze sztuką” i że „atakuje duchowe wartości rodziny”. Wniosek został przegłosowany stosunkiem głosów 87/13. Wśród tych, którzy głosowali przeciwko przyjęciu wniosku, znajduje się Eva Monte, która twierdzi, że zakaz wstępu dla członków zespołu Marduk pogwałca wolność wyboru, przekonania i wyznania.
Według portalu „La Actualidad” Marduk może mieć też problem ze wstępem do Kolumbii, gdzie trwa kampania nakłaniająca do odwołania dwóch zaplanowanych tam koncertów ze względu na „satanistyczny” i „bluźnierczy” wizerunek zespołu, który „obraża fundamentalne wartości chrześcijańskie”.
Zespół Marduk często na swojej drodze napotyka na różne przeszkody. W maju 2018 roku został odwołany koncert grupy w rzeszowskim klubie Life House ze względu na zbyt duże „naciski polityczne”. Organizatorzy w oświadczeniu napisali:
W dniu wczorajszym nieznany sprawca włamał się nawet do klubu i ukradł wodomierz i kawałek rury, odcinając klub od bieżącej wody. Na tej też podstawie Sanepid wstrzymał działalność klubu LifeHouse (do czasu przywrócenia w klubie wody bieżącej). Klub zrobił wszystko, żeby koncert się odbył (zamówił przenośne toalety, umywalki, zbiornik przeciwpożarowy, a nawet na wszelki wypadek agregat prądotwórczy). Niestety siła nacisków politycznych oraz z różnych urzędów okazała się zbyt duża. Z przykrością musimy odwołać dzisiejszy koncert, mimo że zespoły są w Rzeszowie, a scena jest gotowa.
Zespół Marduk powstał w Szwecji w 1990 roku, a zadebiutował w 1992 roku albumem „Dark Endless”. Grupa aktywnie koncertuje i wydaje nowe płyty.
rf