Massive Attack zbada, jak koncerty zanieczyszczają środowisko

/ 29 listopada, 2019

Duet Massive Attack wraz z Tyndall Centre for Climate Change Research postanowili sprawdzić, jak trasy koncertowe wpływają na środowisko oraz zaproponować doraźne środki, które można szybko zaimplementować, żeby zredukować emisję spalin.

Robert Del Naja napisał w magazynie „The Guardian”, że zespół rozważał całkowitą rezygnację z grania tras, ale żeby taki gest przyniósł skutek musiałaby się dołączyć cała branża:

Żeby dokonać zmiany niema żadnej alternatywy dla wspólnego działania.

Badane ma ustalić, jakie elementy tras koncertowych powodują największą emisję spalin, czy jest to transport fanów, transport zespołu i sprzętu, czy emisje związane z samym koncertem.

%%REKLAMA%%

Massive Attack nie jest jedynym znanym zespołem, który postanowił aktywnie działać na rzecz środowiska. Grupa Coldplay ogłosiła, że zaprzestanie grania tras koncertowych do czasu, aż uda się znaleźć takie rozwiązanie, które nie będzie szkodzić środowisku.

W wywiadzie dla „BBC” Chris Martin powiedział:

Przez następny rok lub dwa będziemy zastanawiać się, jak zorganizować trasę, żeby nie tylko przyniosła zysk, ale też nie była szkodliwa dla środowiska. Nasza następna trasa będzie najlepszą możliwą wersją przyjaznej środowisku trasy. Będziemy zawiedzeni, jeśli nie będzie neutralna dla środowiska.

Najtrudniejsza do rozwiązania jest kwestia samolotów, ale marzymy też o koncercie bez plastiku, który byłby zasilany głównie energią słoneczną.

Coldplay promuje wydany w zeszłym tygodniu album „Everyday Life”.

Więcej o Coldplay przeczytacie w grudniowym numerze „Teraz Rocka”, który jest już w sprzedaży.

rf | fot. Festival Eurockéennes/Rod le Hiboo

KOMENTARZE

Przeczytaj także