Luxtorpeda powraca do Stodoły na koncert promujący płytę „Omega”

/ 1 lipca, 2022
fot. Mateusz Otremba


Jesienią zespół Luxtorpeda wystąpi w warszawskim klubie Stodoła.


Luxtorpeda jesienią będzie grała koncerty promujące najnowszy album studyjny zatytułowany „Omega”. Grupa wystąpi w Stodole 25 listopada 2022 roku. Bilety są już w sprzedaży.

Na albumie „Omega” zespół Luxtorpeda porusza wiele aktualnych wątków społecznych. Jednym z takich utworów jest „Rauchen”, w którym padają słowa: „Pal póki możesz i jest taka możliwość/ Nim nas zabije własna wstrzemięźliwość”. Czy chodzi tu o nałóg palenia?

W wywiadzie dla „Teraz Rocka” członkowie Luxtorpedy wyjaśniają znaczenie tego utworu.

Hans:

To nie jest utwór o nałogach. Nałóg posłużył tu jako narzędzie zwrócenia uwagi na moralizm. Świat staje się coraz bardziej przymusowo bezpieczny. Wszystko musi być ekologiczne, pewne rzeczy trzeba zamykać, likwidować. Wszystko musi być bio, więc pewnych rzeczy nie wolno robić. Zaczyna się to kierować się w stronę fanatyzmu. Mówimy więc: Palmy, póki możemy, bo nasza własna wstrzemięźliwość i strach przed zagrożeniami może być równie śmiertelny. Stres jest niezdrowy dla naszego życia.

Kmieta:

Wczoraj słuchałem tego utworu z córką i ona mnie zapytała: To palenie jest złe, czy nie? Bo już nie wiem. Powiedziałem jej, że nikt tu nie mówi ci, czy masz palić, ty decydujesz o tym sama. Ja nie palę, bo mi to nie jest potrzebne i w żaden sposób mnie nie dowartościuje. Ale nie ma w tym nic złego, że ktoś pali. Problem pojawia się, kiedy staje się to twoim nałogiem, gdy ten kawałek papierosa ma większą moc od twojej woli. Tak jej to wytłumaczyłem.

Hans:

To namalowanie grubym pisakiem znaku ostrzegawczego, żeby nie zwariować na punkcie drugiej skrajności. Sam chciałbym rzucić palenie…

Litza:

Ja też czuję się w niewoli, ale jest na dro­dze jakiś „odkażacz”, który mi odkazuje. To jak z depresją. Kiedy ktoś mówi: Weź się w garść, czuj się dobrze, to nie działa. Najlepiej takiego chorego człowieka przytulić i ogarnąć go miłością. U mnie każdy moralizm potęgował korzystanie z deprecjonowanych rzeczy. Kiedy ktoś mówił, że mam czegoś nie robić, to robiłem to do kwadratu.

Cały wywiad z Luxtorpedą znajdziecie w majowym numerze „Teraz Rocka”.

MAJOWY TERAZ ROCK – KUP ONLINE

fot. Mateusz Otremba

KOMENTARZE

Przeczytaj także