Lemmy na banknocie w Serbii

/ 22 stycznia, 2017

28 grudnia 2016 roku minął rok od śmierci Lemmy’ego Kilmistera, ale fani nie zapominają o liderze Motörhead. Fani z Serbii wpadli na pomysł przerobienia banknotu o nominale 10 dinarów tak, żeby przedstawiał słynnego muzyka.

W rzeczywistości na banknocie widnieje podobizna Vuka Stefanovića Karadžića – XIX-wiecznego myśliciela i pisarza, reformatora cyrylicy i twórcy pierwszego słownika języka serbskiego (1818).

Pomysł podchwycili fani z Argentyny, przerabiając banknot 2 peso z prezydentem Bartolomé Mitrem.

To nie jedyny hołd, jakiego doczekał się Lemmy w ostatnim czasie. Na jednym z bloków bułgarskiego miasta Kawarna powstał ten oto mural.

Metallica w hołdzie Lemmy'emu

Takie hołdy są oczywiście zabawne i kreatywne, ale pamięć Lemmy’ego czczona jest także w poważniejszy sposób. W 2016 roku grupa naukowców chciała nadać syntetycznemu pierwiastkowi chemicznemu, transuranowcowi o liczbie atomowej 115, który pierwszy raz odkryto w 2004 roku w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych w Dubnej niedaleko Moskwy, nazwę lemmium. Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej ostatecznie zatwierdziła jednak nazwę moscovium, od miejsca, w którym pierwiastek został odkryty.

Lemmy Kilmister w encyklopedii TerazRock.pl

Metallica tymczasem skomponowała utwór dla Lemmy’ego. Nazywa się „Murder One” i można go znaleźć na zeszłorocznym albumie „Hardwired… to Self-Destruct”. James Hetfield tak skomentował wpływ, jaki Lemmy miał na niego i Larsa Ulricha:

Motörhead miał dużo wspólnego z Metallicą. Lemmy jako osoba, jakby ojciec założyciel, bardzo nam pomógł. Był nieustraszony. To była osobowość. I był sobą – za to wszyscy tak bardzo go szanujemy. Robił swoje do ostatniego tchnienia. Nieważne, kim jesteś, jak można się tym nie zainspirować?

To właśnie Lars Ulrich zaraził Hetfielda swoją miłością do Motörhead. Jeszcze jako nastolatek udał się do Europy, żeby poznać bliżej ten zespół:

Latem 1981 roku jeździłem za Motörhead. To sprawiło, że też chciałem grać w zespole. Kiedy wróciłem do południowej Kalifornii, zadzwoniłem do Jamesa i powiedziałem: „Słuchaj, musimy spróbować”. Motörhead był katalizatorem.

Metallica: „Murder One”

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także