Problemy ze słuchem wśród muzyków są niestety czymś powszechnym. Nie tak dawno to właśnie tego typu dolegliwości sprawiły, że z zespołem AC/DC pożegnał się Brian Johnson, któremu groziła nawet utrata słuchu. Stworzono dla niego specjalny aparat, który pozwala mu jednak na dalsze występy.
Ozzy Osbourne wybiera dziesięć ulubionych albumów metalowych
Z podobnym problemem, który wymaga noszenia aparatu, zmaga się Kazik Staszewski, o czym wspomniał w ostatnim wywiadzie dla magazynu „O!Kultura”
Nie tyle się przekonywałem, co stał się w pewnym momencie niezbędny. Lata na scenie mocno mi jednak słuch poharatały. 40 procent ubytku w jednym uchu. W drugim 60 procent.
Wokalista przyznał, że aparatu używa obecnie podczas codziennego funkcjonowania, ale co ciekawe – nie zakłada go podczas występów scenicznych. Nie używa nawet odsłuchu:
Na scenie to sam aparat nie jest mi potrzebny. Natomiast z „ucha” nie korzystam z wyboru. Koncert to dla mnie zawsze była interakcja, możliwość kontaktu z publicznością – a monitor douszny powoduje u mnie takie wrażenie, że mnie coś od słuchaczy oddziela. To nie jest komfortowe uczucie.
Sytuacja jest bez wątpienia trudna dla muzyka Kultu, ale zaznacza on stanowczo, że nie zamierza kończyć kariery muzyka. Nie będzie też ograniczał koncertów, które dla niego były zawsze niezwykle ważne.
Kazik trzeci raz z Tatą
Nowy album Kazika Staszewski powstał we współpracy z poznańskim Kwartetem ProForma. Album „Tata Kazika kontra Hedora” (pierwotnie miał być zatytułowany „Syn Staszka”) ukazał 19 maja 2017 roku nakładem SP Records i zawiera kompozycje do tekstów autorstwa poety Stanisława Staszewskiego, czyli ojca wokalisty.
Nowy krążek powstał we współpracy z Kwartetem ProForma. Za muzykę odpowiadają Kazik oraz poznańska formacja. Utwory na albumie mają różnorodny charakter – pojawiły się nastrojowe ballady, nie zabrakło również bardziej rockowej odsłony. Tytuł oraz okładka nawiązują do dwóch płyt Kultu: „Taty Kazika”, która ukazała się w 1993 roku, a także „Taty 2” (1996). Z kolei tytuł albumu nawiązuje do tekstu kompozycji „12 groszy”.
mg