Utwór „Imagine” Johna Lennona znowu rozbrzmiał na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, wywołując natychmiastową reakcję.
Utwór „Imagine” Johna Lennona wywołał burzę w polskich mediach po tym, gdy jego wykonanie na otwarciu Igrzysk w Paryżu skomentował dziennikarz TVP, Przemysław Babiarz.
Na szczęście w innych krajach takich skojarzeń najwyraźniej nie mają i „Imagine” wywołuje taką reakcję, jaką powinien czyli działa pojednawczo, o czym można było się przekonać podczas jednego z meczów.
W trakcie meczu siatkówki plażowej kobiet doszło do scysji pomiędzy zawodniczkami Brazylii i Kanady. Gdy spór przybrał gorący obrót, DJ postanowił rozładować napięcie i puścił „Imagine”. Reakcja była natychmiastowa – zawodniczki się rozluźniły, a kibice na trybunach złapali się za ręce i zaczęli kołysać i śpiewać tekst.
Zobacz to na poniższym filmie.
Wydany w 1971 roku utwór „Imagine” należy do najsłynniejszych rockowych utworów. Choć bywał za swoją utopijną wizję krytykowany już wcześniej, Lennon zaznaczał, że utwór jest „antyreligijny, antynacjonalistyczny, antykapitalistyczny”. Tuż przed śmiercią w 1980 roku w wywiadzie dla „Playboya” Lennon mówił, że inspiracją dla piosenki było pojęcie pozytywnej modlitwy:
Jeśli potrafisz wyobrazić sobie świat pełen pokoju, bez wyznań – nie bez religii, ale bez tego nastawienia „mój Bóg jest lepszy od twojego Boga” – wówczas może się to ziścić.
Utwór „Imagine” często wykonywany był przez innych artystów, między innymi jako pokojowy manifest. Wykonywany był też wcześniej przy okazji Igrzysk: w 1996 roku został wykonany podczas ceremonii zamknięcia letnich Igrzysk w Atlancie z dedykacją dla ofiar ataku w Centennial Olympic Park, a w 2006 roku podczas ceremonii otwarcia zimowych Igrzysk w Turynie wykonał go Peter Gabriel.