Na pomysł uczczenia Grzegorza Ciechowskiego w ten sposób wpadł jeden z radnych z ramienia PO, Grzegorz Jura. Propozycję wysunął w 2016 roku (15. rocznicy śmierci artysty). Jak się okazało – uchwała w tej sprawie zyskała pozytywną opinię.
Nergal wystąpi w grze komputerowej
W ostatni wtorek, 23 stycznia, wszyscy radni zagłosowali za przyjęciem tej uchwały.
Nie jest to artysta związany z Poznaniem, ale odcisnął on takie piętno na polskiej muzyce, że ciężko mówić o jej historii bez Republiki i Grzegorza Ciechowskiego. Jesteśmy dużym miastem w Polsce i możemy upamiętniać artystów ogólnopolskich
– wyjaśniał poseł Grzegorza Jura w rozmowie z Onet.pl.
Z kolei przed wspomnianym głosowaniem Mateusz Rozmiarek, poseł PiSu, przypomniał że ostatni koncert Republiki z Grzegorzem Ciechowskim odbył się właśnie w Poznaniu.
Imię lidera Republiki otrzyma ulica Milczańska (osiedle Łacina). Warto też dodać, że w pobliżu znajdują się również inne ulicy, którym patronują znani rodzimi artyści – Czesław Niemen czy Anna Jantar.
Grzegorz Ciechowski, który przyszedł na świat 29 sierpnia 1957 roku w Tczewie, był liderem oraz wokalistą Republiki, jednego z najważniejszych i najpopularniejszych polskich zespołów w historii, a także poetą, kompozytorem i producentem, który współpracował m.in. z Justyną Steczkowską oraz Kasią Kowalską. Ponadto stał na czele swoich własnych, muzycznych projektów – Obywatel G.C. oraz Grzegorz z Ciechowa. Ciechowski zmarł 22 grudnia 2001 roku w Warszawie w wieku 44 lat. Przyczyną jego śmierci był tętniak serca.
szy I fot: grzegorzeciechowski.pl