Gene Simmons (Kiss): Rogi to mój hołd dla Spider-Mana

/ 21 czerwca, 2017

Echa opatentowania słynnego metalowego gestu przez muzyka grupy Kiss nie milkną. Przypomnijmy: Gene Simmons 9 czerwca złożył w urzędzie patentowym podanie o przyznanie mu prawa do symbolu rogów, stosowanego w muzyce metalowej, a polegającego na uniesieniu palca wskazującego i małego jednej z dłoni. 

Corey Taylor ostro o wokaliście Nickelback

Warto zaznaczyć, że Simmons mówi o geście, w którym – poza drugim i piątym palcem – wystawia się również kciuk, czyli o symbolu nieco różniącym się od tego, którego najczęściej używał Ronnie James Dio. Choć to niewielka różnica, dla urzędu patentowego może mieć decydujące znaczenie i prawa do gestu faktycznie mogą zostać przyznane Simmonsowi.

Cała sprawa wywoła burzę w rockowo-metalowym świecie i jest szeroko komentowana. Najmocniej zareagowała Wendy Dio, wdowa po słynnym wokaliście:

Próba zarobienia pieniędzy na czymś takim jest obrzydliwa. To gest należący do wszystkich, nie ma żadnego właściciela… To rzecz publiczna i nie powinna być znakiem towarowym.

Gene Simmons jednak brnie w całą sprawę dalej i nie daje za wygraną. W ostatnim wywiadzie powiedział dlaczego jego gest wygląda tak, a nie inaczej:

Mój znak został zainspirowany gestem Spider-Mana. To jest pewnego rodzaju hołd dla niego. Jeśli popatrzysz na moje zdjęcia, zobaczysz że pokazuję kciuk. W języku migowym oznacza: „Kocham Cię”.

Ponadto muzyk Kiss dodał również, że to oni również odpowiadają za synchroniczne granie na scenie:

My stworzyliśmy tego podstawy. Kiedy widzisz zespoły, które grają synchronicznie, jest to nasza zasługa. Gdy widzisz zespoły, które pokazują „diabelskie rogi”, to również od nas się to zaczęło. 

Simmons już wcześniej rościł sobie prawa do słynnego gestu. W opublikowanej w 2002 roku autobiografii twierdził, że wpadł na niego przez przypadek i szybko został podchwycony przez fanów grupy. Warto jednocześnie dodać, że Ronnie James Dio nigdy nie mówił, że wymyślił popularny gest:

Jestem włoskiego pochodzenia. Moi dziadkowie przybyli do Ameryki z Włoch i byli przesądnymi ludźmi. Kiedy byłem mały i szedłem z babcią ulicą, robiła ten gest, kiedy coś zobaczyła. Co to jest? Później dowiedziałem się, że to „maloik”, gest mający chronić przed złym urokiem. Nie wymyśliłem go więc, ale rozpowszechniłem i uczyniłem istotnym, zwłaszcza wykonując go w Black Sabbath, który i tak miał tę niesamowitą nazwę. Wykonywałem go tyle razy, że kojarzony jest ze mną bardziej niż z kimkolwiek innym, choć Gene Simmons powie ci, że to on go wymyślił. Ale Gene wymyślił oddychanie, buty i wszystko inne.

Antropolodzy zgadzają się, że symbol ten jest popularny w krajach śródziemnomorskich, zwłaszcza we Włoszech, gdzie nazywa się „malocchio”, jednak znany jest również w Indiach.

Gene Simmons twierdzi, że to on pierwszy, w świecie rockowym, publicznie wykonał ten gest, podczas koncertu, który odbył się 14 listopada 1974 roku na trasie promującej album Kiss, „Hotter Than Hell”. W muzyce rockowej pojawił się jednak on znacznie wcześniej. Wystarczy wspomnieć, że możemy go znaleźć na tylnej stronie okładki płyty „Witchcraft Destroys Minds & Reaps Souls” zespołu Coven z 1969 roku, a także na okładce „Yellow Submarine” The Beatles z 1968 roku, wykonywany przez rysunkową postać Johna Lennona.

szy

KOMENTARZE

Przeczytaj także