Fleetwood Mac 40 lat temu wydał przełomowy album „Rumours”

/ 4 lutego, 2017

Fleetwood Mac powstał w Londynie w 1967 roku, kiedy Peter Green opuścił Johna Mayalla i The Bluesbreakers i z Mickiem Fleetwoodem zaczęli montować nową grupę.

Największe gwiazdy rocka w encyklopedii TerazRock.pl

Przez resztę lat 60. i pierwszą połowę lat 70. zespół przechodził liczne zmiany składu i nagrywał cieszące się uznaniem, ale nie odbijające się szerokim echem, bluesrockowe albumy. W końcu w połowie lat 70. wykrystalizował się skład, który miał dokonać przełomu. Gitarę i wokal objął Lindsey Buckingham, a w zespole znalazły się dwie, czarujące i obdarzone charakterystycznymi głosami kobiety: Christine McVie i Stevie Nicks. Razem z basistą, mężem Christine, Johnem McVie i Mickiem Fleetwoodem za perkusją wydali w 1975 roku album „Fleetwood Mac”, który zaskoczył głównie w USA. Pora było kuć żelazo póki gorące.

Fleetwood Mac: „Go Your Own Way”

Nieprzerwana impreza

Nagrania „Rumours” rozpoczęły się na początku 1976 roku w kalifornijskim studiu Record Plant. Atmosfera nie była radosna – kilka miesięcy wcześniej John rozwiódł się z Christine, Buckingham zerwał ze Stevie Nicks, a Mick odkrył, że jego żona miała romans. Nic dziwnego, że większość tekstów dotyczy problemów w związkach.

W prasie huczało od plotek o odwykach, chorobach i potencjalnych zmianach składu. Mick motywował zespół, mówiąc: „Musimy działać dalej, podejdźmy do tego jak dorośli”. Nagrywano w drewnianej szopie bez okien. Lindsey nalegał, żeby zespół odszedł od bluesowych korzeni i zrobił bardziej popowy album, był motorem wielu piosenek.

Wytwórnia dała zespołowi Fleetwood Mac nieograniczone możliwości i wsparcie finansowe, co szybko stało się pretekstem do nadużywania narkotyków i zwlekania z ukończeniem albumu. Jeden z właścicieli Record Plant, Chris Stone, tak zapamiętał sesje:

Zespół zjawiał się o siódmej wieczorem, robił wielką imprezę do pierwszej albo drugiej nad ranem, a kiedy byli tak zmarnowani, że już nic innego nie byli w stanie robić, zabierali się za nagrania.

Fleetwood Mac: „Don’t Stop”

Po kilku miesiącach pracy Fleetwood Mac zrobił sobie krótką przerwę na koncerty, a potem powrócił do nagrań i miksowania. Tu jednak pojawił się poważny problem. W trakcie miksowania uszkodzona została taśma z perkusją – trzeba było odwołać jesienną trasę po USA i wezwać speca od odzyskiwania nagrań na taśmie.

Przebojowy album

Album „Rumours” trafił do sprzedaży 4 lutego 1977 roku i jeszcze przed premierą zamówienia przekroczyły rekordową ilość 800 tysięcy egzemplarzy. Pomimo ciężkiego procesu twórczego, płyta składała się głównie z przebojowych, lekkich piosenek, które natychmiast podbiły stacje radiowe. Wydane na singlach „Go Your Own Way”, „Dreams”, „Don’t Stop” i „You Make Loving Fun” przyjęły się zwłaszcza w USA, plasując się w Top 10, a płyta okupowała szczyt notowania „Billboard” przez 31 tygodni. Do dziś w samym USA sprzedało się ponad 20 milionów egzemplarzy „Rumours”, windując Fleetwood Mac do grona największych gwiazd pop i zapoczątkowując passę wielkich komercyjnych sukcesów, która miała trwać aż do końca lat 80.

Fleetwood Mac: „Dreams”

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także