O zespole, na którego czele stoi aktor Arkadiusz Jakubik, w ostatnim czasie zrobiło się bardzo głośno. Wszystko w związku z kompozycją „Pismo”, przez którą zespół nie mógł zagrać na festiwalu w Opolu. Utwór może jednak dokonać rzeczy bardzo rzadkiej na Liście Przebojów Programu Trzeciego.
Festiwal w Opolu przeniesiony. TVP znalazło inne miasto
Słuchacze Trójki, a także dziennikarze stacji, po raz kolejny udowodnili, że przy Myśliwieckiej 3/5/7 mogą dziać się cuda. We wczorajszym wydaniu kultowej Listy Przebojów, zakazana w Telewizji Polskiej, kompozycja „Pismo” awansowała aż o… 29 pozycji i ostatecznie trafiła na najniższy stopień podium. Takie awanse, bezpośrednie z poczekalni do pierwszej „trójki” zdarzają się bardzo rzadko. Nic więc dziwnego, że muzycy zespołu Dr Misio byli w szoku.
Przypomnijmy: Dr Misio miał wystąpić jako jeden z artystów podczas koncertu Premier, 9 czerwca 2017 roku w Opolu. Redakcja festiwalu w krótkim ogłoszeniu napisała jednak:
Z uwagi na nieemisyjny charakter oficjalnego teledysku piosenki „Pismo” w wykonaniu Dr Misio, nominacja zgłoszenia do udziału w konkursie Premier 54. KFPP Opole została odwołana.
Wyreżyserowany przez Wojciecha Smarzowskiego teledysk do utworu „Pismo” promuje najnowszy album zespołu Dr Misio, „Zmartwychwstaniemy”. W teledysku Arkadiusz Jakubik z zespołem przebrani są za księży.
Na profilu Facebook Dr Misio po tej sytuacji pojawił się taki oto komentarz Arkadiusza Jakubika:
Z dużym zaskoczeniem przyjąłem nominację piosenki „Pismo” mojego zespołu Dr Misio do koncertu „Premiery” na opolskim festiwalu. Teledysk do piosenki miał premierę 27 kwietnia, a nominację do „Premier” otrzymaliśmy 9 maja. Podejrzewam, że organizatorzy festiwalu zobaczyli teledysk dopiero post factum i czekali tylko na pretekst, żeby nas się pozbyć. Nie najlepiej to świadczy o ich profesjonalizmie…:) W oficjalnym oświadczeniu Redakcja Festiwalu napisała: „Z uwagi na nieemisyjny charakter oficjalnego teledysku piosenki „Pismo” w wykonaniu Dr Misio, nominacja zgłoszenia do udziału w konkursie Premier 54.KFPP Opole została wycofana”. Kamień spadł mi z serca. W świetle ostatnich wydarzeń, kiedy to polityka zaczęła wygrywać z muzyką, nasz występ w Opolu i tak byłby niemożliwy. Sami byśmy się wycofali z tego koncertu. Warto czasem spojrzeć w lustro bez obrzydzenia. Tyle tylko, że Dr Misio stał się ofiarą nie braku sympatii Jego Ekscelencji, tylko zwyczajnej cenzury. Nasz teledysk ma konkretny przekaz, który może niektórych uwierać, ale jest „emisyjny”, wręcz „misyjny” i szkoda tylko, że publiczna telewizja tego nie zauważyła.
Z udziału później zrezygnował w związku z tą sprawą dziennikarz Artur Orzech, który miał poprowadzić koncert Premier. W uzasadnieniu napisał:
Jeśli Arek Jakubik i Dr Misio odpadają z premier w Opolu, które mam prowadzić – to ja też. Dla mnie to właśnie była szansa na pokazanie dystansu. Skoro TVP zakwalifikowała, i słusznie, tę piosenkę, to pytam, po cóż nagle wycofuje?! Szala się przelała.
Zespół Dr Misio powstał w 2008 roku z inicjatywy aktora, Arkadiusza Jakubika. Grupa zadebiutowała albumem „Młodzi”, który ukazał się w marcu 2013 roku, za produkcję odpowiadał Olaf Deriglasoff. Najważniejsza w tym projekcie jest warstwa tekstowa, za którą odpowiadają, wspomniani, Varga oraz Świetlicki – oscyluje ona wokół tematów ostatecznych, teksty dotyczą również współczesności. Drugi album Dr Misio, „Pogo”, który trafił na rynek w październiku następnego roku, potwierdził, że mamy do czynienia z bardzo ciekawym zjawiskiem na polskiej scenie rockowej. Ostatni ich album, „Zmartwychwstaniemy, ukazał się 12 maja. W skład zespołu wchodzą: Arek Jakubik (wokal), Paweł Derentowicz (gitara), Mario Matysek (gitara basowa), Radek Kupis (klawisze) i Janek Prościński (perkusja).
Dr Misio: „Pismo”
szy