David Gilmour ocenił, że jego nowy album jest lepszy od kultowych płyt Pink Floyd

/ 5 sierpnia, 2024
fot. Anton Corbijn

David Gilmour podkręca emocje przed premierą swojej nowej solowej płyty „Luck and Strange”.


David Gilmour jakiś czas temu zapowiedział swój nowy album „Luck and Strange”, który ukaże się 6 września nakładem Sony Music. Promuje go między innymi utwór „The Piper’s Call”.

Legendarny artysta jest przekonany, że jego najnowsze dzieło to album wyjątkowy. W rozmowie z magazynem „Prog” powiedział:

Od wydania „The Dark Side of the Moon” minęło już ponad 50 lat. Czuję, że ten album jest najlepszym albumem, jaki nagrałem przez te wszystkie lata – właśnie od 1973 roku, kiedy ukazała się płyta „The Dark Side of the Moon”.

Warto dla porządku wspomnieć, że w tym czasie swoją premierę miały takie albumy jak „Wish You Were Here” (1975), „Animals” (1977), „The Wall” (1979) czy „The Division Bell” (1994).

Trzeba przyznać, że Gilmour jest bardzo pewny tego, co trafiło na „Luck and Strange”.

„Luck and Strange” – co wiemy o nowej płycie Gilmoure’a?

„Luck and Strange” był nagrywany przez pięć miesięcy w Brighton i Londynie. Jest pierwszym albumem Gilmoura z nowym materiałem od dziewięciu lat. Płyta została wyprodukowana przez Davida oraz Charliego Andrew.

Teksty do utworów, które trafiły na płytę, zostały w dużej mierze napisane przez Polly Samson, współautorkę tekstów i współpracowniczkę Gilmoura. Ich niezwykle owocna współpraca trwa od trzech dekad. Album składał będzie się z ośmiu nowych kompozycji oraz przeróbki utworu „Between Two Points” braci Montgolfier. Oprawą wizualną płyty zajął się Anton Corbijn.

„Luck and Strange” – tracklista:

  1. Black Cat
  2. Luck and Strange
  3. The Piper’s Call
  4. A Single Spark
  5. Vita Brevis
  6. Between Two Points (with Romany Gilmour)
  7. Dark and Velvet Nights
  8. Sings
  9. Scattered

Muzycy, którzy przyczynili się do powstania płyty to Guy Pratt i Tom Herbert na basie, Adam Betts, Steve Gadd i Steve DiStanislao na perkusji, Rob Gentry i Roger Eno na klawiszach oraz Will Gardner w aranżacjach smyczkowych i chórkach.

W utworze tytułowym usłyszymy również nieżyjącego już klawiszowca Pink Floyd, Richarda Wrighta. Jego partia została zarejestrowana w 2007 roku, podczas wspólnego grania w domu Davida.

Album „Luck and Strange” trafi na rynek na CD, winylu, Blu-ray oraz w wersji cyfrowej.

KOMENTARZE

Przeczytaj także