David Bowie. Pięć najlepszych albumów artysty w piątą rocznicę jego śmierci

/ 10 stycznia, 2021

Dokładnie pięć lat temu zmarł David Bowie – jeden z najważniejszych artystów ostatnich kilku dekad. Z tej okazji postanowiliśmy przyjrzeć się twórczości brytyjskiego muzyka.


David Bowie zmarł 10 stycznia 2016 roku w Nowym Jorku. Dokładnie dwa dni po swoich 69 urodzinach i jednocześnie premierze płyty „Blackstar”. Choć niektórzy dopatrują się w niej pożegnania artysty z fanami, tak naprawdę miał on w planach kolejne publikacje. Te pokrzyżował jednak rak wątroby, z którym Bowie zmagał się przez osiemnaście ostatnich miesięcy swojego życia.

Brytyjski artysta, który aktywnie tworzył od 1962 roku, pozostawił po sobie ponad 25 studyjnych wydawnictw. Wybranie pięciu najlepszych wydaje się zadaniem karkołomnym, ale mimo wszystko postanowiliśmy podjąć się tego wyzwania. Zaznaczamy jednocześnie, że to zestawienie subiektywne. Jeśli macie inne przemyślenia w tym temacie – zapraszamy do sekcji komentarzy!

5. „Hunky Dory” (1971)

Czwarta płyta Bowiego i jednocześnie pierwsza nagrana pod szyldem nowej wytwórni – RCA. Płyta przyniosła powrót do muzycznych korzeni, czyli folku oraz art i glam rocka. W wielu kompozycjach na opublikowanej w 1971 roku płycie słychać inspiracje Bowiego innymi artystami – w szczególności zespołem Velvet Underground.

Warto wspomnieć, że „Hunky Dory” było pierwszym komercyjnym sukcesem Bowiego, a album zawędrował na 3. miejsce na liście przebojów w Wielkiej Brytanii.

4. „Station to Station” (1976)

Opublikowany rok przed „Heroes” album „Station to Station” to kolejna pozycja obowiązkowa w dyskografii Bowiego. Płytę zaczął nagrywać zaraz po nakręceniu filmu „Człowiek, który spadł na ziemię”, w którym zagrał główną rolę. Okładkę wydawnictwa stanowi nawet kadr z tego właśnie filmu. Warto wspomnieć, że na wspomnianej płycie pojawia się nowe wcielenie Bowiego – niejaki The Thin White Duke.

 3. „Heroes” (1977)

Wydany w 1977 roku będący drugą częścią berlińskiej trylogii przygotowanej przez Davida Bowiego oraz Briana Eno. Wydawnictwo łączy w sobie muzykę rockową, krautrock oraz ambient. Zdecydowanie jedna z najważniejszych płyt w dorobku artysty. Znalazła się na niej jedna z najbardziej znanych kompozycji w jego dorobku – mowa oczywiście o utworze tytułowym.

2. „The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars” (1972)

Kolejne niezwykłe wcielenie Bowiego – Ziggy Stardust. Wydawnictwo jest albumem koncepcyjnym utrzymanym w glam-rockowej stylistyce. Opowiada on historię wspomnianego Stardusta, czyli kosmity, który wraz ze swoją grupą pojawił się na Ziemi i został gwiazdą rocka. To opowieść o wzlocie i upadku. Przez wielu „The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars” określany jest najważniejszym albumem w latach 70. XX wieku. Jest wybitny, ale naszym zdaniem Bowie w tamtej dekadzie nagrał coś jeszcze lepszego…

1. „Low” (1977)

Mowa oczywiście o „Low”, czyli dziele kompletnym i kolejnym wydawnictwem, które Bowie przygotował wraz z Brianem Eno. Płyta ukazała się w 1977 roku i była pierwszą – naszym zdaniem – najlepszą częścią trylogii i najznakomitszym osiągnięciem artysty. „Low” składa się z dwóch stron. Na pierwszej znalazły się z rockowe utwory charakterystyczne dla twórczości Bowiego, natomiast na drugiej – instrumentalne.

Dla nas szczególnie bliska jest kompozycja „Warszawa”, której powstanie zainspirowane było wizytami Bowiego w stolicy Polski. Miały miejsce w 1973 oraz 1976 roku. Podczas tej drugiej kupił w Warszawie kilka płyt – między innymi z utworami Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Wokalna część utworu prawdopodobnie opiera się na motywie piosenki „Helokanie”.

KOMENTARZE

Przeczytaj także