Czym tak naprawdę jest grunge? Dave Grohl uważał, że tylko jeden zespół gra w tym gatunku.
Terminem „grunge” zaczęto na początku lat 90. określać gitarowe zespoły, najczęściej pochodzące z Seattle lub okolic. Jednak grupy takie jak Nirvana, Alice In Chains czy Pearl Jam grały zupełnie inaczej. Czym więc był grunge?
W wywiadzie dla „Tylko Rocka” przeprowadzonym w 1996 roku przez Wiesława Weissa Dave Grohl, który wcześniej był perkusistą Nirvany a na tym etapie był już liderem Foo Fighters na pytanie, co dla niego znaczy termin „grunge” odparł:
Nic, zupełnie nic. Nie rozumiem go. Moim zdaniem jedyny zespół, do którego pasuje określenie „grunge”, to Mudhoney. Wszystkie pozostałe są zupełnie inne. Słowo „grunge” kojarzy mi się z garażowym brzmieniem z lat 60., z muzyką, MC5, The Stooges z Iggym Popem, zespołów tego rodzaju. Ale nie Pearl Jam. Nie Alice In Chains. „Grunge” wydaje mi się określeniem z innej epoki, z lat 60. i 70. Kojarzy mi się z nieprofesjonalnym graniem, wiesz, wraaanghwraaangwraaangh, z takim pięknym hałasem. Czy ja zresztą wiem? (śmiech) Ja nie używam tego słowa. A jeśli go używam, to tylko dla żartu. W Seattle nie używa się słowa „grunge”. Używa się takich terminów, jak „garażowe granie”, „metal”, „rock”, „punk”, „hardcore”. Ale nikt nigdy nie mówi „grunge”, naprawdę. Może dlatego, że gdybyś powiedział „grunge”, to tak, jakbyś powiedział „muzyka z Seattle”. Bo wszystko, co z Seattle, było na świecie postrzegane jako grunge. Od każdego wykonawcy z Seattle oczekiwano nawet określonego, „grunge’owego” wyglądu. Flanelowe koszule, wojskowe buty, śmieszne kapelusze i kozie bródki.
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o Nirvanie i Foo Fighters – w jednym miejscu! Prezentujemy ekskluzywne, jedenaste „Wydanie Specjalne”, które przygotowała redakcja „Teraz Rocka”, a które w całości poświęciliśmy jednemu z najważniejszych grunge’owych (jeśli nie najważniejszego!) zespołów w historii – grupie Nirvana. Na dokładkę w piśmie prześledziliśmy poczynania następnego zespołu Dave’a Grohla, czyli oczywiście Foo Fighters!
„Nirvana – Wydanie Specjalne” właśnie trafiło do kiosków oraz salonów prasowych w całej Polsce (również do sieci Empik). Niezmiennie dostępne jest w naszym e-sklepie:
„Nirvana – Wydanie Specjalne” – KUP TERAZ!