Paweł Pawlikowski został nagrodzony za Najlepszą Reżyserię. Jego film, „Zimna wojna”, spotkał się z jednym z najgorętszych przyjęć na tegorocznym festiwalu. Owacja na stojąco trwała kilkanaście minut.
Steven Tyler opowiada, jak podrywał Cameron Diaz
Złotą Palmę za najlepszy film otrzymał japoński obraz „Shoplifters” w reżyserii Hirokazu Kore-eda. Oto pozostali laureaci:
- Grand Prix: “BlacKkKlansman” reż. Spike Lee
- Najlepszy reżyser: Paweł Pawlikowski, „Zimna wojna”
- Najlepszy scenariusz: ex aequo Alice Rohrwacher za „Happy as Lazzaro” i Jafar Panahi za „3 Faces”
- Najlepsza aktorka: Samal Yeslyamova, „Ayka”
- Najlepszy aktor: Marcello Fonte, „Dogman”
- Nagroda jury: “Capernaum” reż. Nadine Labaki
- Nagroda specjalna 71. festiwalu: Jean-Luc Godard, „The Image Book”.
Akcja „Zimnej wojny” toczy się w latach 50. i 60. XX wieku i przedstawia losy trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią ułożyć sobie życia. W rolach głównych wystąpili Joanna Kulig, Tomasz Kot, Borys Szyc i Agata Kulesza. Film „Zimna wojna” wejdzie na ekrany polskich kin 10 czerwca.
Do tej pory polscy reżyserzy nie mieli szczęścia do Złotej Palmy – w 71-letniej historii festiwalu zdobyli ją zaledwie dwa razy. W 1981 roku otrzymał ją Andrzej Wajda za „Człowieka z żelaza”, a w 2002 roku Roman Polański za „Pianistę”. Poprzednim polskojęzycznym filmem, który został wyświetlony w konkursie głównym było natomiast „Przesłuchanie” Ryszarda Bugajskiego w 1990 roku. Przegrało wtedy z „Dzikością serca” Davida Lyncha. Główną nagrodę za rolę aktorską otrzymała wówczas Krystyna Janda.
rf