Film „Lato” („Лето”) w reżyserii Kiriłła Sieriebriennikowa przenosi nas do Związku Radzieckiego początku lat 80., kiedy to granie muzyki punkrockowej było oficjalnie zabronione. Wówczas to 19-letni Wiktor Czoj zakłada w Leningradzie zespół Kino, który kilka lat później stanie się największą gwiazdą rosyjskiego rocka lat 80.
Słynna brytyjska formacja na Soundedit '18
Fabuła filmu „Lato” skupia się na roku 1981 oraz znajomości Czoja z Majkiem Naumienko, jednym z pierwszych animatorów leningradzkiej sceny punkrockowej. Film został wyświetlony w ramach konkursu na festiwalu w Cannes, gdzie będzie ubiegał się o Złotą Palmę. Wśród jego konkurentów znajduje się polski film „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego, która została nagrodzona kilkunastominutową owacją na stojąco. Akcja „Zimnej wojny” toczy się w latach 50. i 60. XX wieku i przedstawia losy trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią ułożyć sobie życia. W rolach głównych wystąpili Joanna Kulig, Tomasz Kot, Borys Szyc i Agata Kulesza. „Zimna wojna” wejdzie na ekrany polskich kin 10 czerwca.
„Lato” – zwiastun
Rosyjski zespół Kino powstał na początku lat 80. w Leningradzie. Grupa zadebiutowała w 1982 roku albumem „45”, wydanym w formie taśmy szpulowej (kasety magnetofonowe w Związku Radzieckim nie były jeszcze popularne, a niezależni muzycy nie mieli dostępu do tłoczni płyt). Na czele zespołu stał urodzony w 1962 wokalista i gitarzysta Wiktor Czoj, którego charyzmatyczny głos oraz poetyckie teksty szybko zaskarbiły sobie sympatię rosnącej na wschodzie fali miłośników punk rocka. Największy sukces zespołowi Kino przyniósł wydany w 1988 roku album „Группа крови” („Grupa krwi”) z utworem tytułowym. Zespół stał się gwiazdą rosyjskiego rocka, a płyta została wydana także w USA i Japonii. Rok później zespół wydał album „Звезда по имени Солнце” („Gwiazda nazwana Słońce”).
15 sierpnia 1990 roku, pod koniec prac nad kolejną płytą Wiktor Czoj zginął w wypadku samochodowym, po tym jak prawdopodobnie zasnął za kierownicą. Ostatni album zespołu Kino wydany został w grudniu 1990 roku jako „Чёрный альбом” („Czarny album”) z czarną okładką.
Kino – „„Группа крови”
rf