12 maja w kanadyjskim Vancouver rozpoczęła się tegoroczna trasa U2 stojąca pod znakiem albumu „The Joshua Tree” z okazji 30. rocznica wydania. Muzycy w jej ramach odwiedzają również europejskie kraje. Zaplanowano jednak tylko 12 koncertów w ośmiu miastach, a na rozpisce zabrakło Polski. Nie brakuje jednak za to odniesień podczas koncertów do naszego kraju.
Gwiazdy rocka, które mogliśmy zobaczyć w serialach
Podczas niedzielnego koncertu, 30 lipca, w Amsterdamie w Holandii na scenie pojawił się fan z biało-czerwoną flagą z logiem „Solidarności”, który został zaproszony wcześniej przez wokalistę. Bono krzyknął wówczas do mikrofonu:
Mam przesłanie wolności i miłości dla naszych braci i sióstr w Polsce, którym zabiera się ich wolność. Jesteśmy z wami!
#Bono: Naszym braciom i siostrom w PL odbiera się wolność –
lepsze ujęcie koncertu U2 w #Amsterdam pic.twitter.com/clsu2IB1vm— Bartosz T. Wieliński (@Bart_Wielinski) 31 lipca 2017
A fan sending a message together with @U2 to all the people in #Poland #Freedom #Solidarnosc #U2thejoshuatree #u2amsterdam pic.twitter.com/jVYVfiHVEp
— Edwin Poot (@EdwinPoot) 30 lipca 2017
Te słowa pojawiły się tuż przed wykonaniem utworu „New Year's Day” pochodzącego z albumu „War” z 1983 roku, który charakteryzuje się słynnym, zapadającym w pamięć motywem klawiszowym.
To fortepian dał utworowi pewne lodowate tchnienie. Było w nim coś europejskiego i przywołało na myśl strajkujących robotników, stojących na śniegu w Polsce w czasach Solidarności, kiedy Lech Wałęsa został internowany
– mówił po wydaniu albumu Bono.
Lider irlandzkiej formacji od lat jest znany ze swojego zaangażowania w sprawy polityczno-społeczne. Został m.in. nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. W zeszłym roku Bono wraz z innymi ekspertami zgromadzonymi w Kongresie Stanów Zjednoczonych zastanawiał się, jak zaradzić problemom nękającym świat. Opowiadał m.in. o ekstremistach z tzw. Państwa Islamskiego i walce z nimi, uchodźcach oraz falach nacjonalizmu przelewających się przez Europę.
Nacjonalizm jest zagrożeniem. Mowa nienawiści jest zagrożeniem. Widzieliśmy w latach 40. XX wieku, jakie ma to skutki. Musimy stawić czoło zagrożeniu, za jakie uważam nacjonalizm.
Chwilę później podał konkretne przykłady.
Mówię o egzystencjalnym zagrożeniu dla Europy, którego nie było od lat 40. Widzimy, jak Polska i Węgry przesuwają się na prawo w kierunku pewnego hipernacjonalizmu (…). Wielka Brytania będzie głosować nad opuszczeniem Unii Europejskiej. To rzeczy nie do pomyślenia.
Koncert U2 w Polsce w przyszłym roku?
Pomimo tego, że grupa nie wystąpiła w naszym kraju, bardzo dużo Polaków podąża za zespołem. Na przykład: do stolicy Niemiec, gdzie Bono i spółka zagrali 12 lipca. Przed hotelem, w którym stacjonowali muzycy U2, czekały na nich m.in. Małgorzata Naukowicz oraz Anna Godzwon, dziennikarki związane z Polskim Radiem. Udało im się „złapać” Bono przed występem i zapytać o koncert w Polsce. Wokalista odpowiedział, że obecnie nad tym „pracują” i dodał:
Nie poddawajcie się. Wiecie, że naprawdę kochamy Polskę? To właśnie tam zagraliśmy nasze najlepsze koncerty.
Do tej pory zespół U2 zagrał w Polsce trzykrotnie: w Warszawie w 1997 roku na Służewcu oraz w Chorzowie na Stadionie Śląskim w 2005 i 2009 roku.
szy