terazmuzyka.pl
Newsy 1628V  
szy | 15 września 2018
2

Robert Brylewski został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę

Prezydent Andrzej Duda nadał pośmiertnie Robertowi Brylewskiemu Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju kultury. Order został wczoraj przekazany rodzinie muzyka.

Andrzej Duda uhonorował Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie zmarłego 3 czerwca tego roku jednego z najważniejszych muzyków w historii rodzimego rocka - wokalistę, gitarzystę i kompozytora Roberta Brylewskiego. Order został w piątek - podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim - przekazany rodzinie przez ministra Wojciecha Kolarskiego.

To jeden z najbardziej wpływowych twórców polskiej niezależnej muzyki rockowej. W czasach komunizmu był jednym z najważniejszych głosów swojego pokolenia. Wszechstronna i bogata twórczość artysty zapisała się na trwałe w historii polskiej kultury popularnej.  Jego wrażliwość społeczna, zaangażowanie po stronie słabszych i odrzuconych, a także organizacja wielu znakomitych przedsięwzięć muzycznych, w tym legendarnego studia Złota Skała – które oprócz własnej twórczości promowało młode pokolenie artystów – stawia go w rzędzie wyjątkowych postaci polskiej sceny muzycznej

- możemy przeczytać w uzasadnieniu nadania odznaczenia na stronie internetowej prezydenta.

Robert Brylewski (ur. 25 maja 1961 roku w Warszawie) był jednym z najważniejszych polskich artystów alternatywnych, który w swojej twórczości – działał na scenie od lat 70. – łączył muzykę punk rockową, elektronikę, nową falę, czy w końcu reggae. Największą popularność przyniosły mu występy w zespole Kryzys, a następnie Brygada Kryzys. Współtworzył ponadto formacje Izrael oraz Armia. W swojej bogatej karierze współpracował z wieloma artystami.

Muzyk zmarł 3 czerwca w Centralnym Szpitalu Klinicznym Ministerstwa Obrony Narodowej przy ulicy Szaserów w Warszawie. Odszedł po kilkutygodniowej śpiączce. Kilka miesięcy wcześniej, w nocy z 27 na 28 stycznia, został pobity przy ulicy Targowej. Robert Brylewski doznał wówczas szeregu obrażeń i musiał trafić do szpitala. Pogrzeb artysty odbył się 15 czerwca na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Komentarze (2)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Andrzej [94.254.***.***] dodano: 15.09.2018, 11:05 #1
Należało się - za całokształt działalności artystycznej,bo wszytkie jego zespoły dawały polskiej muzyce coś nowego i wartościowego.
Tamika [195.205.***.***] dodano: 17.09.2018, 10:21 #2
SZACUNEK BRYLU !!!
Zobacz także
Newsy 129V  
2

Jack White wskazuje zespoły, które są nadzieją rocka

rf | fot. David James Swanson | 17 lipca 2019
Newsy 2540V  
Newsy 2830V  
10

Sharon Osbourne zaatakowała byłego basistę Ozzy'ego

rf | fot. Eva Rinaldi | 13 lipca 2019
© 2013-2019 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group