terazmuzyka.pl
Newsy 1435V  
rf | 10 stycznia 2018
3

Radiohead zarzuca Lanie Del Rey kłamstwo

Rzecznicy Radiohead zaprzeczają, jakoby zespół pozwał Lanę Del Rey o naruszenie praw autorskich.

Amerykańska piosenkarka Lana Del Rey twierdzi, że została pozwana przez zespół Radiohead, gdyż jej piosenka „Get Free” z płyty „Lust For Life” przypomina piosenkę „Creep” z albumu „Pablo Honey”.

Vinnie Paul sprzedaje autobus

Na swoim profilu Twitter artystka napisała:

To prawda, że złożono pozew. Moja piosenka nie została zainspirowana piosenką „Creep”, jednak zespół Radiohead chce 100% wpływów z tantiem. Zaoferowałam im 40%, ale domagają się 100%. Ich prawnicy są nieugięci, spotkamy się więc w sądzie.

Następnego dnia na jednym z koncertów Lana Del Rey sugerowała, że utwór może zostać usunięty z przyszłych wydań płyty, a także z wersji cyfrowej albumu.

Teraz jednak zespół Radiohead opublikował oświadczenie, w którym twierdzi, że nie doszło do złożenia pozwu i że warunki, o jakich pisze artystka są nieprawdziwe.

To prawda, że od sierpnia zeszłego roku trwają rozmowy z przedstawicielami Lany Del Rey. Nie ulega wątpliwości, że „Get Free” wykorzystuje elementy melodii z „Creep” i chcieliśmy, żeby wszyscy twórcy zostali uwzględnieni przy tej piosence. Jednak chcemy zaznaczyć, że Radiohead nie złożył żadnego pozwu i nigdy nie twierdził, że zaakceptuje wyłącznie 100% tantiem za „Get Free”.

Utwór „Creep”, który najpierw został wydany na singlu, a w 1993 roku na debiutanckim albumie Radiohead „Pablo Honey”, stał się swego czasu przedmiotem sporu o prawa autorskie. Piosenka Radiohead ma taką samą progresję akordów, jak „The Air That I BreatheThe Hollies z 1972 roku. Twórcy utworu, Albert Hammond i Mike Hazlewood, pozwali Radiohead i ostatecznie zostali uznani jako współtwórcy „Creep”, dostając część tantiem.

Hammond powiedział:

Radiohead przyznali, że zapożyczyli te akordy od nas. Jako że byli szczerzy, nie zażądaliśmy całości tantiem, tylko podzieliliśmy się z nimi.

Kilka miesięcy temu zauważono także podobieństwo utworu „Midnight Train Sama Smitha do Creep. Wtedy jednak zespół wykazał się wyrozumiałością. Zapytany o podobieństwo gitarzysta Ed O’Brien, odparł:

Myślę, że każdy inspiruje się muzyką, która powstała wcześniej. Radiohead nie jest wyjątkiem. Czasami inspiracja może być wyraźna, wtedy trzeba ją trochę zawoalować, zanim się nagra utwór. Nigdy nie zganiłbym kogoś za to, że inspiruje się twórczością innych osób. Jeśli podobieństwo jest bezpośrednie, obowiązkowo jest o tym wspomnieć, jak w przypadku samplowania. Wszyscy tak robią.

Komentarze (3)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
my name [217.67.***.***] dodano: 10.01.2018, 09:17 #1
Prawdziwy rock umarł z Hendrixem. Reszta to tylko psy na kase.
Andrzej [83.30.***.***] dodano: 10.01.2018, 15:19 #2
Radiohead jest słaby.
Blak [83.26.***.***] dodano: 10.01.2018, 19:04 #3
radiohead to nie jest rock,lana del rey to też nie rock,sorry, to są popowe typki,a rock nie umarł z hendriksem tylko został sprzedany,głównie przez takich dupków jak metallica i wielkie wytwórnie promujące takie beztalencia jak axl rose i ulrich hahaha
Zobacz także
Newsy 1206V  
7

Steve Hackett (eks Genesis) wskazuje najwspanialszy rockowy album

rf | fot. Mikemertes | 29 września 2020
Newsy 598V  
5

Burton C. Bell odszedł z Fear Factory

rf | 29 września 2020
Newsy 1002V  
0

Brent Young (eks Trivium) nie żyje

rf | 27 września 2020
Newsy 662V  
2

Mark Stone (eks Van Halen) nie żyje

rf | 27 września 2020
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group