terazmuzyka.pl
Newsy 2373V  
rf | 10 października 2019
14

Piotr Luczyk wyjaśnia, dlaczego blokuje utwory zespołu Kat na YouTube

W ostatnich dniach z YouTube zniknął szereg utworów zespołu Kat. Zostały usunięte na wniosek Piotra Luczyka.

Jak poinformował na swojej stronie zespół Kat & Roman Kostrzewski z portalu YouTube zostały usunięte amatorskie nagrania koncertowe zawierające stare utwory Kata. W opublikowanym oświadczeniu Roman Kostrzewski zarzuca, że za całą sprawą stoi Piotr Luczyk – gitarzysta zespołu Kat – który twierdzi, że naruszają one jego prawa autorskie.

Przeczytaj oświadczenie Romana Kostrzewskiego

Do sytuacji odniósł się Piotr Luczyk, pisząc własne oświadczenie.

Dzień Dobry drodzy Youtubowicze i fani KATa.

W związku z wieloma prośbami mediów o ustosunkowanie się do moich działań ograniczających publikacje moich kompozycji na portalu Youtube, informuję, że nie wiem, o co ta cała wrzawa.

Szanuję każdego fana KATa, i nie mam pretensji do publikacji na YT.

Jest tylko jeden problem. Pliki zostały usunięte, gdyż w opisie zapomniano poinformować, że opublikowane utwory to covery zespołu KAT.

Jak wiadomo, w Zaiksie są złożone od lat dokumenty informujące o tym, kto jest kompozytorem utworów zespołu KAT. I tu powinienem zakończyć moją wypowiedź.

Wydaje mi się jednak, że nie wszyscy znają mój wkład w kompozycje KATa, czyli zespołu, który założyłem w 1979 roku, a ostatnio jako KAT zaprezentowałem najnowszy album „Without Looking Back, wydany poprzez niemiecką wytwórnię PURE STEEL RECORDS.

Tak dla informacji ogólnej i dla Pana Romana Kostrzewskiego, który chyba zapomniał kto komponował utwory KATa, informuję, że:

KAT do 1997 roku nagrał i zarejestrował w ZAiKS 62 premierowe utwory. Wszystkich rejestracji dokonał własnoręcznie Roman Kostrzewski. Na formularzu rejestracyjnym Zaiksu musiał się podpisać i podpisał się każdy kompozytor i współkompozytor utworu oraz autor tekstu. Więc nie rozumiem skąd u Romka taka nagła amnezja?

Tak się jakoś utarło w świadomości fanów Romana Kostrzewskiego, że wszystko, co KAT osiągnął – zawdzięczamy Romkowi i że to Romek jest kompozytorem całego repertuaru KATa. Nie mam ochoty umniejszać jego historycznej roli. Muszę jednak przypomnieć, bo nie wszyscy wiedzą lub pamiętają, ale to ja komponowałem te utwory sam lub z kolegami. Tego nie da się wymazać, ponieważ informacje o moim autorstwie są zapisane w Zaiksie (jak już wspomniałem).

Dla wyjaśnienia i przypomnienia niektórym informuję.

Oto zestawienie premierowych kompozycji KATa do 1997 roku:

1. Metal And Hell – 10 utworów

2. Oddech Wymarłych Światów – 7 utworów

3. Bastard – 9 utworów

4. Róże Miłości Najchętniej Przyjmują Się Na Grobach – 8 utworów

5. Szydercze Zwierciadło – 8 utworów

6. Ballady – 5 utworów

7. Pierwszy singiel – 2 utwory

Razem 49 utworów, z których ok. 46 skomponowałem. (Mogłem coś pominąć. Nie przywiązuję do tego tak wielkiej wagi).

W całej historii zespołu KAT 98% utworów jest mojego autorstwa lub współautorstwa.

Proszę więc najpierw zapoznać się z moimi prawami, a potem mieć pretensje do moich działań.

Z poważaniem

PIOTR LUCZYK

Zespoły Kat i Kat & Roman Kostrzewski działają na scenie równolegle. Oba zespoły wydały w tym roku premierowe albumy studyjne.

Komentarze (14)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Fixxer dodano: 10.10.2019, 12:36 #1
Malostkowosc level expert
Proboszcz bylby z niego dumny
Pokaż odpowiedzi (1)
Art hor [94.254.***.***] dodano: 10.10.2019, 14:09 #3
Z pewnością - chodzi o to, że nie napisali,, cover,,. No tak, nie ma tu ani grosza złośliwości, zazdrości, zacietrzewienia. Zwykła walka o literę prawa. Ja już Panu Piotrowi dziękuję.
Trot [37.30.***.***] dodano: 10.10.2019, 22:02 #4
Dupowate treści.
Dark Loke [85.221.***.***] dodano: 10.10.2019, 22:07 #5
Nie ulega żadnej wątpliwości, że o minionym charakterze zespołu KAT decydowali obaj panowie i Kostrzewski, i Luczyk. Pierwszy z nich jednak nigdy nie zapomniał o wykładzie reszty członków, którzy w większym czy mniejszym stopniu wpływali na brzmienie tej kultowej już grupy. Drugi... no cóż, powtarza niczym mantrę "ja", "moje", "moje", "ja"... Szkoda tylko, że tragicznie zmarły Jacek Regulski nie może w tym sporze swego zdania wypowiedzieć, bo coś mi się wydaje, iż te procenty pana Luczyka spadłyby znacznie. A póki co, by procenty popularności nie spadły, trzeba szerzyć słowa nienawiści i pogardy, niszcząc przy tym dorobek pięknej historii... Wstyd panie Piotrze. I wielki żal całej rzeszy fanów...
Greq [92.2.***.***] dodano: 11.10.2019, 01:03 #6
Pan LuTczyk usuwajac nagrania grupy Kat&R.K. chce aby zrobilo sie o nim glosno po 100 latach jego nieobecnosci. I w zwiazku z wydaniem nowej plyty w Niemczech (bo w polsce nie slucha sie takiej muzyki), potrzebuje najlepszej promocji. A jak najlepiej jest sie sprzedac? Wazne zeby ludzie o Tobie mowili a nie wazne jak. I cel osiagniety. Dziwi mnie tytul plyty " Without looking back" jesli caly czas chlop wraca do przeszlosci. Many, many, many....
BAALbina [178.217.***.***] dodano: 11.10.2019, 07:35 #7
Ja się w ogóle dziwię, jakim cudem ten zespół obrósł takim kultem w Polsce. Pokazuje to tylko jak biedna była scena metalowa w naszym kraju w tamtym czasie. Muzyka - wtórna, teksty - grafomańskie. Straszne gówno.
dudon [91.238.***.***] dodano: 11.10.2019, 15:05 #8
Żenada. Tyle w temacie.
fan [91.224.***.***] dodano: 11.10.2019, 16:54 #9
nie ma Kata bez Romana Uśmiech
Satan [46.238.***.***] dodano: 12.10.2019, 08:16 #10
szanuje Was obu ale to co się dzieje to szok. normalnie w małżeństwie był by sex na zgode , ale tu nie zadziała
Dla dobra polskiego metalu,jesteście Historią. Panowie odpuście sobie. KAT jest częścią mojego życia. więc proszę zagrajcie razem albo sobie nie utrudniajcie,
nawet Ozzy dał rade. Czekam z utęsknieniem na wasz wspólny album.
powiedział bym PROSZĘ, wręcz DOMAGAM się .
Pokaż odpowiedzi (1)
jestem już zmęczony [37.47.***.***] dodano: 12.10.2019, 13:19 #12
Oczywistym jest, że nie usunął z uwagi na brak słowa cover, czy wymienienie jego jako autora. Równie dobrze mógłby napisać, że nie jest podany numer pod którym w zaiks to jest zarejestrowane. Z prawnego punktu widzenia to nie ma jakiegokolwiek znaczenia i jego odpowiedź wskazuje na postrzeganie nas jako głupków lub brak wiedzy po jego stronie.
Wykorzystał mechanizmy zgłaszania zastrzeżeń jakie wdrożone są na YT. Gdyby dochodził swych praw roszczeń w sądzie to po prostu żaden sąd by się tym nie zajął. Musze przyznać, że szanuję go jako gitarzystę, ale jako człowieka już przestałem. Cieszę się że nie kupiłem ostatniej jego płyty, bo powszechnie wiadomo, że to nie KAT. Cieszę się bo przesłuchałem i jest słaba. 8 filmów to cudo, progresywna muzyka, sentymentalna, produkcja, tempo, jak słuchowisko. Ale potworek ostatni zrobiony dla helmuta, tragedia.
On nie rozumie obecnych mechanizmów rynku

wlodar [178.43.***.***] dodano: 12.10.2019, 16:05 #13
Tak naprawdę, to żaden z Nich nie powinien używać tej nazwy (pomijam oczywiście kwestie prawne). Luczyk nie powinien, bo sam w pojedynkę nie jest Katem (tak jak osamotniony Iommi za cholerę nie był Black Sabbatem). W dodatku obecna twórczość Luczyka ma się nijak do katowskiej przeszłości.
Kostrzewski również nie powinien, bo nazwa Roman Kostrzewski & KAT sugeruje, że jest solistą i towarzyszy mu zespół o nazwie KAT, co oczywiście jest bzdurą bo po rozstaniu z Lothem żaden z muzyków starego Kata mu nie towarzyszy.
Odnośnie usuwania filmów, to najlepsze jeszcze może być przed nami. Jak Luczyk pozna (chyba że zna) historię rozłamu na linii Pink Floyd - Roger Waters, to jeszcze procesem się to skończyć może.
Executioner dodano: 13.10.2019, 10:59 #14
W tym konflikcie, powiedzmy że rozumiem z pewnej perspektywy punkt widzenia zarówno Piotra jak i Romana, choć sam spór uważam za niepotrzebny. Obaj powinni zmienić szyld i rozpocząć od zera pod nowymi sztandarami albo zejść się jako Kat w składzie Luczyk/Loth/Kostrzewski/Oset. Może jestem naiwny, ale jeszcze odrobinę wierzę, że ten drugi wariant zrealizuje się za naszego życia. Niech naprawdę pogodzą się i nagrają coś wyjątkowego. Wszystkim by to wyszło na dobre. A jeśli nigdy nie będzie takiej możliwości, to niech nie szargają nazwą "Kat" tylko niech robią wszystko na własne konto. Bo na nowe otwarcie(a) chyba już nie ma szans. Już dostatecznie zszargano naprawdę potężną firmę naszych scen, być może najpotężniejszą w pewnym kontekście. Pozdrawiam muzyków i fanów.