terazmuzyka.pl
Newsy 3527V  
mg | 18 listopada 2019
21

„Metal Hammer”: 25 najlepszych albumów powermetalowych w historii [LISTA]

Jedni power metal kochają, inni go nienawidzą – niezależnie od tego, w bogatej historii tego gatunku powstało wiele świetnych płyt. Ale które są najlepsze?

Trudnego zadania wskazania najlepszych płyt powermetalowych podjął się magazyn „Metal Hammer”, który na swojej liście – obejmującej 25 wydawnictw – wymienił czołowych wykonawców gatunku. Nie zabrakło takich gigantów jak Manowar, Helloween, Blind Guardian czy Rhapsody. W zestawieniu znalazło się jednak miejsce dla zespołów ważnych, ale nieco już zapomnianych – Doomsword, Cirith Ungol czy Cloven Hoof.

Najtrudniejszym zadaniem było jednak ułożenie najlepszych wydawnictw w konkretnej kolejności. Jesteście ciekawi, jak poradzili sobie z tym zadaniem autorzy zestawienia? Poniżej lista w kolejności malejącej:

  • 25. Avantasia - The Metal Opera (2001)
  • 24. Cloven Hoof - A Sultan's Ransom (1989)
  • 23. Doomsword - Let Battle Commence (2003)
  • 22. Kamelot - Epica (2003)
  • 21. Elixir - The Son Of Odin (1986)
  • 20. Sabaton - Carolus Rex (2012)
  • 19. Symphony X - The Odyssey (2002)
  • 18. Nightwish - Wishmaster (2000)
  • 17. Running Wild - Death or Glory (1989)
  • 16. Omen - Battle Cry (1984)
  • 15. Angra - Rebirth (2001)
  • 14. Cirith Ungol - King of the Dead (1984)
  • 13. Queensryche - The Warning (1984)
  • 12. Virgin Steele - The House Of Atreus Act II (2000)
  • 11. Iced Earth - Something Wicked This Way Comes (1998)
  • 10. Dragonforce - Valley of the Damned (2003)
  • 9. HammerFall - Legacy of Kings (1998)
  • 8. Savatage - Hall of the Mountain King (1987)
  • 7. Stratovarius - Destiny (1998)
  • 6. Manilla Road - Open the Gates (1985)
  • 5. Gamma Ray - Land of the Free (1995)
  • 4. Manowar - Hail to England (1984)
  • 3. Blind Guardian - Imaginations From the Other Side (1995)
  • 2. Rhapsody - Dawn of Victory (2000)
  • 1. Helloween - Keeper of the Seven Keys Part II (1988)

Jak to zwykle bywa w wypadku podobnych zestawień, nie obyło się bez kontrowersji. Warto jednak pamiętać, że to subiektywna ocena autorów. A jakie Waszym zdaniem są najlepsze albumy powermetalowe w historii? Zapraszamy do sekcji komentarzy!

Komentarze (21)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Diz [89.71.***.***] dodano: 18.11.2019, 15:41 #1
Rhapsody na drugim miejscu. Paradne. Lepszy jest pierwszy Keeper od drugiego, choć oba są świetne.
Paweł K. [156.17.***.***] dodano: 18.11.2019, 15:54 #2
Tak, coś jest w tej muzie... na pewno power! cha cha
Krayan [89.64.***.***] dodano: 18.11.2019, 17:01 #3
Jeśli Halloween to raczej Walls of Jericho lub pierwsza EPka. Zdecydowanie powinien być Iron Maiden, proponowałbym koncertowy Live After Death. Jak Manowar to według mnie Into Glory Ride. No i brakuje Hallow's Eve, to zdaje się płyta roku 1984 według Metal Hammera. No i koniecznie objawienie tego roku, czyli Orion's Reign i ich najnowsza płyta.
Pokaż odpowiedzi (1)
Vampirro dodano: 18.11.2019, 17:40 #5
Pierwszy Keeper lepszy od drugiego. Podobnie "Hail to England" jest słabsze od "Kings of Metal" czy debiutu. Największym zaskoczeniem jest dla mnie Doomsword... bo to bardziej doom metal niż power metal. Podobnie sprawa ma się z Cirith Ungol. Jeśli już przyjęli tak szerokie rozumienie power metalu, to gdzie jest Dio albo Rainbow?
Pokaż odpowiedzi (6)
Paweł K. [156.17.***.***] dodano: 18.11.2019, 17:58 #12
ps. a te ich stroje nie nazbyt śmiałe?! "w niedziele i święta"?! cha cha
Plazmi [188.146.***.***] dodano: 18.11.2019, 18:43 #13
Brakuje paradise lost
Orion [83.10.***.***] dodano: 18.11.2019, 20:01 #14
Wszystkie albumy kultowe(poza Sabatonem) i każdy metalhead powinien je znać! Z typowo power metalowych albumów to widzę 11: Avantasia, Kamelot, Sabaton, Nightwish, Angra, Dragonforce, HammerFall, Stratovarius, Gamma Ray, Blind Guardian, Rhapsody, Helloween. US Power Metal to zupełnie co innego niż dzisiejszy melodyjny Power Metal!

Cloven Hoof - A Sultan's Ransom (1989) - Heavy Metal(NWOBHM)
Doomsword - Let Battle Commence (2003) - Epic Doom Metal
Elixir - The Son Of Odin (1986) - Heavy Metal(NWOBHM)
Symphony X - The Odyssey (2002) - Progressive Metal
Running Wild - Death or Glory (1989) - Speed/Heavy Metal
Omen - Battle Cry (1984) - Epic Heavy Metal
Cirith Ungol - King of the Dead (1984) - Epic Heavy Metal
Queensryche - The Warning (1984) - Progressive/US Power Metal
Virgin Steele - The House Of Atreus Act II (2000) - Epic Heavy Metal
Iced Earth - Something Wicked This Way Comes (1998) - US Power/Trash Metal
Savatage - Hall of the Mountain King (1987) - Heavy/US Power Metal
Manilla Road - Open the Gates (1985) - Epic Heavy Metal (Najlepszy album w swoim gatunku!)
Manowar - Hail to England (1984) - Epic Heavy Metal
Celsus [46.215.***.***] dodano: 18.11.2019, 21:01 #15
Helloween jak najbardziej, Gamma Ray powinna nuc wyżej.
Bruce [178.43.***.***] dodano: 18.11.2019, 23:40 #16
Kto reaguje te artykuły??? Omen to wg autora power metal... Cloven Hoof-przedstawiciel nurtu NWoBHM również. Serio??? Symphony X-to chyba progresja a nie power metal. Kto to pisze???
Pumpciuś [80.55.***.***] dodano: 19.11.2019, 08:05 #17
No cholernie dziwne że w zestawieniu nie ma Keepera Jedynki, która ogólnie jest uważana za lepszą mimo że na Dwójce jest ich największy przebój I Want Out więc to pewnie dlatego. Choć w zestawieniu powinny być obie płyty.
cato [77.79.***.***] dodano: 19.11.2019, 10:59 #18
Lista niby z power metalem, a tam od Lasa do Sasa. I żeby bez takich kapel, jak Kiuas, Brainstorm...
Pokaż odpowiedzi (2)
Paja [31.1.***.***] dodano: 19.11.2019, 15:43 #21
W zestawieniu zabrakło Sanota Arctica - Ecliptica