terazmuzyka.pl
Newsy 685V  
mg | fot. Steve Proctor | 12 października 2018
3

Lindsey Buckingham pozwał zespół Fleetwood Mac

Sprawa wyrzucenia z Fleetwood Mac gitarzysty i wokalisty, Lindseya Buckinghama, będzie miała swój ciąg dalszy – muzyk spotka się ze swoimi byłymi współpracownikami w sądzie.

Na początku kwietnia grupa Fleetwood Mac ogłosiła, że rozstaje się z gitarzystą i wokalistą, Lindseyem Buckinghamem. Jego miejsce zajmą Mike Campbell z The Heartbreakers i Neil Finn z Crowded House.

Lindsey Buckingham wyrzucony z Fleetwood Mac

Powodem rozstania było brak porozumienia odnośnie najbliższej trasy koncertowej zespołu. Mick Fleetwood w wywiadzie dla „Variety” powiedział:

Jamowaliśmy z Mike’em i Neilem i pojawiła się między nami chemia, dzięki której zdaliśmy sobie sprawę, że jest to dobra droga dla zespołu. Mamy coś nowego, jednocześnie nie zatracając charakterystycznego brzmienia Fleetwood Mac.

W oświadczaniu zespół napisał:

Z radością witamy Mike’a Campbella i Neila Finna w naszej rodzinie. Będziemy razem wykonywali ulubione przez fanów przeboje, a także zaskoczymy ich pewnymi utworami z naszego katalogu. Fleetwood Mac zawsze polegał na kreatywnej ewolucji. Uczcimy to na najbliższej trasie.

Sprawa nie jest jednak zakończona, ponieważ Lindsey Buckingham złożył pozew przeciwko swoim byłym współpracownikom – oskarża ich o bezprawne zerwanie kontraktu, który miał obowiązywać w czasie trasy koncertowej w latach 2018-19. Pozew trafił do sądu w Los Angeles 9 października, a z obliczeń w nim zawartych wynika, że każdy z członków podczas wspomnianego tournée zarobi od 12 do 14 milionów dolarów.

W tekście pozwu przeczytać możemy, że byli współpracownicy Buckinghama „celowo ingerowali w stosunki muzyka z promotorem – Live Nation – i czerpali z tego powodu korzyści, co ostatecznie wpływało na obniżanie jego koncertowych zarobków”.


Lindsey Buckingham dołączył do Fleetwood Mac w 1974 roku, przyczyniając się do przemiany grupy z zespołu bluesowego w rockowe megagwiazdy. Wydany w 1975 roku album „Fleetwood Mac” jako pierwszy w historii zespołu dotarł na szczyt „Billboardu” i pokrył się 5-krotną platyną. Jeszcze większy sukces odniósł wydany dwa lata później „Rumors”, który na całym świecie rozszedł się w wielomilionowym nakładzie, w USA osiągając 20-krotną Platynę.

Grupa święciła tryumfy przez całe lata 80. Buckingham opuścił grupę po wydaniu płyty „Tango In The Night” w 1987 roku, jednak powrócił w 1993 roku.

Ostatni album grupa Fleetwood Mac wydała w 2003 roku pod tytułem „Say You Will”. Zespół jednak wciąż jest aktywny koncertowo.

Komentarze (3)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
robsonkam [89.72.***.***] dodano: 12.10.2018, 19:37 #1
Bardzo szkoda, że tak się dzieje. Ja bardzo czekam na powrót zespołu do Europy. Trwająca trasa obejmuje niestety tylko Amerykę Północną.
Pokaż odpowiedzi (2)
Zobacz także
Newsy 54V  
0

Kanye West będzie nagrywał z Bobem Dylanem?

rf | fot. Alberto Cabello | 13 grudnia 2018
Newsy 608V  
0

Polski zespół wykona hymn USA podczas meczu NBA

rf | fot. Keith Allison | 10 grudnia 2018
© 2013-2018 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group