terazmuzyka.pl
Newsy 2947V  
szy | 27 marca 2018
5

Lana del Rey kontra Radiohead. Kłótnia o prawa autorskie zakończona

Wszystko na to wskazuje, że konflikt na linii Radiohead a Lana Del Rey dotyczący kompozycji „Get Free” dobiegł końca. 

Na początku stycznia tego roku głośno było o sprawie dotyczącej naruszenia praw autorskich przez wokalistkę Lanę Del Rey. Chodziło o utwór „Get Free” z albumu „Lust For Life”, który przypominał piosenkę „Creep” formacji Radiohead. Choć szczegóły nie są znane, wygląda na to, że sprawa dobiegła końca.

Tauron Life Festival Oświęcim - zagra wielka gwiazda rocka!

Na samym wstępie przypomnijmy całą sytuację. Amerykańska piosenkarka na swoim koncie na Twitterze napisała, że została pozwana przez muzyków Radiohead:

To prawda, że złożono pozew. Moja piosenka nie została zainspirowana piosenką „Creep”, jednak zespół Radiohead chce 100% wpływów z tantiem. Zaoferowałam im 40%, ale domagają się 100%. Ich prawnicy są nieugięci, spotkamy się więc w sądzie.

Na te zarzuty szybko opowiedziała grupa, która wydała specjalne oświadczenie. Rzecznicy Radiohead stwierdzili w nim, że nie doszło do złożenia pozwu i że warunki, o jakich pisze są nieprawdziwe.

Od tamtej pory, czyli początku stycznia, o tej sprawie było cicho. Aż do teraz. Jak podaje strona Sterogum, podczas koncertu w Brazylii Del Rey wykonała utwór „Get Free”. Po jego zakończeniu wokalistka zwróciła się do publiczności i powiedziała:

Teraz, kiedy proces sądowy dobiegł końca, myślę że mogę śpiewać ten utwór, kiedy tylko chcę, nieprawdaż?

Więcej informacji na ten temat jednak się nie pojawiło. 

Utwór „Creep”, który najpierw został wydany na singlu, a w 1993 roku na debiutanckim albumie grupy „Pablo Honey”, stał się już w przeszłości przedmiotem sporu o prawa autorskie. Piosenka Radiohead ma taką samą progresję akordów, jak „The Air That I Breathe” The Hollies z 1972 roku. Twórcy utworu, Albert Hammond i Mike Hazlewood, pozwali Radiohead i ostatecznie zostali uznani jako współtwórcy „Creep”, dostając część należnych im tantiem.

Komentarze (5)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Og mike [83.7.***.***] dodano: 27.03.2018, 19:06 #1
Glupia ci.a!
Radiohead ma racje, nalezy im sie.
I caly jej utwor to zwolnione creep, przyspieszcie sobie na YT urwor zlodziejki!
Pokaż odpowiedzi (1)
Blak [83.26.***.***] dodano: 27.03.2018, 22:20 #3
no i czego się tu czepiać,pełno takich podobieństw jest w muzyce ,te utwory są podobne ale nie takie same,plagiatu nie ma żadnego, lady gaga z born this way zrobiła utwór podobny do jednego z utworów madonny ,albo nergaś w conquer all - be all end all -anthrax,albo godsmack w utworze time bomb-nine inch nails last,można tak wymieniać warto też zaznaczyć że radiohead został pozwany przez tych dwóch gości,bo taka sama progresja akordów,no i kto tu jest głupi? radiohead nie są święci, to jakieś stare dziady nie potrafiące nawet przyznać że sami kopiowali,nie ma o czym więc dyskutować.
VS [89.64.***.***] dodano: 10.11.2018, 10:08 #4
Należą im się procenty z tantiem, plagiat jaki jest sam widzi... Te akordy z refrenu rzucają się mocno... że tak powiem niesmacznie.
Pokaż odpowiedzi (1)
Zobacz także
Newsy 1200V  
7

Steve Hackett (eks Genesis) wskazuje najwspanialszy rockowy album

rf | fot. Mikemertes | 29 września 2020
Newsy 598V  
5

Burton C. Bell odszedł z Fear Factory

rf | 29 września 2020
Newsy 1001V  
0

Brent Young (eks Trivium) nie żyje

rf | 27 września 2020
Newsy 662V  
2

Mark Stone (eks Van Halen) nie żyje

rf | 27 września 2020
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group