terazmuzyka.pl
Pitbulek 1979V  
rf | 1 marca 2019
18

Hip hop umiera? O.S.T.R. nie zostawia na młodym pokoleniu suchej nitki

Czy współczesny hip hop dopadł kryzys? Łódzki raper O.S.T.R. na nowej płycie stawia mocne tezy.

Nie tylko w gronie fanów muzyki rockowej toczą się dyskusje o tym, czy ich ulubiona muzyka umiera czy może czeka ją kolejna rewolucja. Także fani hip hopu są podzieleni, o czym na nowej płycie, „Instrukcja obsługi świrów” rapuje O.S.T.R.

David Draiman (Disturbed): Rock nie jest martwy

W utworze „Monochrom” z Adamem Ostrowskim rapuje gościnnie Green, który personifikuje kulturę hip hopu w następujących wersach:

Z prochu powstałem, teraz grozi mi klęska

Byłem oddechem miasta i głosem osiedla

Kulturą prawdy, walki, potrzeby zwycięstwa

Jeszcze żyję, choć Nasir już mnie wysyłał do piekła.

Kto próbuje uśmiercić hip hop? Raper wskazuje tutaj młode pokolenie hiphopowców, rapując o nich:

Zmienili monochrom na róż

Full capy na klipsy

Gandzię na kodeinę

Baggy na leginsy

Underground na gender

W krainie dymów o nic

Tanich wersów i drogich trunków

Więźniów kiczu bez, bez barwnych wizerunków

Bez prawdy, bez gustu

Moralnych upadków

Bez mózgów, nie wiem czy tędy droga

Mądrość z tandetą nie wygra

Ich kicz błyszczy się bardziej od ciuchów Beaty Kozidrak

Jeszcze bardziej (nomen omen) ostro jest w utworze „Wersy w pysk”, w którym O.S.T.R. bez ogródek jedzie po raperach reprezentujących nową szkołę:

Newschoolowcy mają miny jak dziwka po gangbangu

Dość mam sentymentów jęczy-leszczów, coś tu nie tak, ziombel

Słuchać ich, to jakby iść z zespołem Tourette’a na pogrzeb

Zakochani w auto-tunie – syntetyczny banał, chała

Każdy piszczy, jakby se przeszczepił jaja od komara

Polska scena? To jak w prezencie dać głuchemu radio

Ciach bajera. Grząska ściema, widzisz szczegół?

MC tak dbają o wygląd, jakby robili w burdelu

Masz Top Model, z butów słomę, nie wyplenisz żuli z nich

Nawet jakbyś ich odjebał od stóp do głów w Louis Vui

W utworze padają jeszcze mocniejsze słowa, a O.S.T.R. rapuje o „instagramowym przemyśle”, „intelektualnej gangrenie”, w refrenie komentując: „Jak patrzę na tych błaznów, to aż jest mi wstyd”. I choć utwór kończy się pozytywnym wersem „Jeszcze hip-hop nie umarł, póki jesteśmy tu my”, jego wydźwięk, jak i wydźwięk całej płyty jest raczej pesymistyczny.

Album „Instrukcja obsługi świrów” ukazał się 22 lutego nakładem Asfalt Records i znalazły się na nim następujące utwory:

  1. Arenga (gościnnie: Cadillac Dale)
  2. Monochrom (gościnnie: Green)
  3. Wersy w pysk
  4. Eden (gościnnie: Cadillac Dale)
  5. Piach z pustyni
  6. Lifetime (gościnnie: Cadillac Dale, Famson)
  7. Instrukcja obsługi świrów
  8. Chevy Impala
  9. Amaretto
  10. E.K.O.
  11. ŁDZ Zmiennicy (gościnnie: Kas)
  12. 20/20
  13. Addicted (gościnnie: Nicole Funk)

 

Komentarze (18)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
blablabla [83.22.***.***] dodano: 01.03.2019, 09:47 #1
ostrowi brakuje chyba pomysłów na siebie i musi się wyładować, ale mówić coś takiego w czasach gdy hip hop i rap rządzą na listach i młodzi chętnie sięgają po tę muzykę to już jakaś żenada, ale co taki polaczek jak on może wiedzieć, może jego polski hip hop jest martwy bo w sumie to w polsce hip hop nigdy nie był jakiś szczególnie żywy, tylko paktofonika była dobra i może peja i pih byli jeszcze do słuchania, reszta to tylko taka tania papka jak tede czy jakiś popek.
Pokaż odpowiedzi (3)
FOK [94.254.***.***] dodano: 01.03.2019, 10:51 #5
No tak, tylko, że dla mnie czy oldskul czy njusku w hip-hopie to wszyscy są dresy i wiocha. I nie ważne czy to OSTRy, GĘSTy, czy TŁUSTy. Jedynie Beastie Boys się liczyli.
dex23 [93.105.***.***] dodano: 01.03.2019, 14:09 #6
Nowiutka płyta OSTREgo to pop prostu gruba sprawa. Jest naprawdę mocna i oddaje w 100% ten syf, który teraz proponują młode wilki hip hopolo. ADAM trzymaj tak dalej.
Robson [188.146.***.***] dodano: 01.03.2019, 14:33 #7
OSTR wreszcie robi porządek ze ścierwem. Pozdr
Killyou2334 [94.254.***.***] dodano: 01.03.2019, 15:19 #8
Hahaha to by byko zbyt piekne Mrugnięcie pozdrawiam
Ogarnijta [79.248.***.***] dodano: 01.03.2019, 15:47 #9
Ja tam ostrego jestem w stanie zrozumieć.
Hip hop dziś inaczej
Dziwki Koks i modne ciuszki
Teksty tak proste że dzieci w przedszkolu lepsze piszą.
Wszystko zawuazuj pomału to Ameryki co bardzo widoczne jest w polsce.
Wezmy takiego Lil pumpa na lufę
" Gucci Gang Gucci Gang Gucci gang
Wydałem 10 kafli na nowy łańcuch
Moja suka lubi wciągać kokę
Wyruchałem sukę
zapomniałem jej imienia
Nie mogę kupić sobie tego pierścienia
Wolę sobie kupić Balmains"
Dziękuje za uwagę. Chyba nie ma sensu dalej się rozpisywać.
Loq [79.184.***.***] dodano: 01.03.2019, 16:20 #10
Jaki porządek robi ? Strzelając wersy w powietrze ? Bez ksywek to można gadać
EloTHC [5.70.***.***] dodano: 01.03.2019, 17:21 #11
Witam, więc co chciałem powiedzieć: blablabla, Gimpaza Twojego pokroju jest za głupia żeby zrozumieć rap Adama o czym świadczy chociaż by fakt że nie potrafisz odmienić prostego słowa nie "ostrowi" analfabeto tylko ostremu jeśli już ale to tylko świadczy o poziomie Twojej inteligencji a raczej jej braku. Jak Ostry nagrywał pierwsze numery to Ciebie prawdopodobnie nie było jeszcze na świecie i pisząc że w Polsce nie ma dobrej sceny rapowej czy też Hip-hop owej świadczy tylko o tym jak mało wiesz w temacie w którym się udzielasz. Jak dla mnie album kozak jak każdy poprzedni oby tak dalej Adaś cisnij z tym kiczem bo się nie da tego sluchac. A podsumowując życzę tylko sobie i wszystkim którzy się ze mną zgadzają oby Adaś żył sto lat. Peace
Hmm [37.47.***.***] dodano: 01.03.2019, 18:07 #12
Artykuł o płycie
Jest cała lista utworów i pół kawałka
A ani słowa o producencie
Swietnie [87.149.***.***] dodano: 02.03.2019, 06:18 #13
Dobrze!! Jechac z piz....decz.....kami!! To gowno co wyplywa na piwierzchnie juz nie mozna nazwac ani hip hipem, ani rapem, tylko jakims trapowym syfem. Pokolenie '90 do '92 jeszcze potrafi rozroznic czym jest dobra muzyka z tego gatunku, a co juz jest totalnym dnem. O.S.T.R-y kozak co sie w tancu nie pie....!!
buex [178.36.***.***] dodano: 02.03.2019, 08:38 #14
Młodzi hiphopowcy są tacy, jacy byli starzy w ich wieku. Tyle, że w nieco innych realiach żyją.
Wuja [83.29.***.***] dodano: 02.03.2019, 14:26 #15
i ma trochę racji. Te auto tuny tego się słuchać nie da. Niestety pokolenie się zmieniło i ci mlodsi chcą być inni niż poprzedni i słuchać nowego. Jedyny plus to taki że do ostrego nikt nie podskoczy bo odrazu zostanie zdissowany albo wtopa na beefie.
mulli [178.36.***.***] dodano: 02.03.2019, 15:14 #16
OSTR to najlepszy polski raper. Kropka
Ciastek [94.219.***.***] dodano: 02.03.2019, 17:35 #17
O.s.t.r-y zawsze daje radę, żaden polski raper nie wydał tyle płyt co On na wysokim poziomie. Wątpię żeby Adamowi brakowało na siebie pomysłu robi swoje i rządzi w tym co robi, tak dalej. Młodzi raperzy może żyją w innych czasach ale tego bełkotu słuchać nie idzie pozdro.
Bolo [188.147.***.***] dodano: 05.03.2019, 11:13 #18
Co do Adama i hip hop. Możecie mnie hejtować, mam to gdzieś. Poznałem faceta osobiście, mam płytę HollyŁódź - dostałem ją 12 lat temu od brata, który nie słucha takiej muzyki, ale chciał gówniarzowi na dzień dziecka zrobić prezent. Ja też nie siedzę w tej muzyce. Płytę mam, nawet bilet z autografem Adama i fotę. Powiem tak; Szanuje go, Kalibra, Abradaba, jeszcze ktoś by się znalazł, ale to są rzeczy, które pamiętam, a nie że się jaram. A jak słucham tych młodych, hip - hopowcwó itd, co oni nie przeżyli, ile oni trawy zjarali i inne takie historie to aż mnie skręca. O jaraniu i życiu to może Ostry śpiewać, bo facet przez to stracił płuco. Albo o policji..A co oni wiedzą o policji? Bo ich kiedyś spisali, jak pili browar w parku lub na ogródku z huśtawkami? Tak jest to żałosne i niesmaczne. A faceta darzę wielkim szacunkiem za to co robi, a mimo siedzenia w bluesie, rocku itd, odpalę od czasu sobie płytkę. Powiedział prawdę. Mam kolegów, co się w to bawią i ich za to szanuje, ale nie śpiewają o policji, ile wyjarali, jak było im ciężko itd. Chciałbym się kiedyś dowiedzieć ilu tym "artystom" tak naprawdę było ciężko w życiu, bo myślę, że połowa nawet ciężkiego życia nie doświadczyła. Pozdrawiam.