terazmuzyka.pl
Newsy 1096V  
rf | 13 lutego 2019
20

Greta Van Fleet: Pchamy muzykę do przodu

Członkowie zespołu Greta Van Fleet nie zgadzają się ze stwierdzeniem, że tylko powielają stare patenty. Czy Greta jest tylko kopią Led Zeppelin?

Greta Van Fleet podbija rynki muzyczne. Jej debiutancki album „Anthem Of The Peaceful Army” dotarł do 3. miejsca w USA i 12. w Wielkiej Brytanii, zdobywając pierwszą dziesiątkę w wielu innych krajach. Zespół zdobył także ostatnio nagrodę Grammy. Jednak spotyka się ze skrajnymi reakcjami. Niektórzy zarzucają mu, że jedynie kopiuje Led Zeppelin.

Laureaci Grammy 2019 w najważniejszych kategoriach

W wywiadzie dla magazynu „Classic Rock” wokalista Josh Kiszka mówi:

Niedawno zdałem sobie sprawę, że to co robimy jest ważne, że przedstawiamy młodemu pokoleniu muzykę rockandrollową.

Jego brat, Jake, dodaje:

Byłoby niezręczne mówić o nas jako o zespole retro, bo jesteśmy produktem naszego pokolenia. Fundamenty tej muzyki powstały w czasach rewolucji kulturalnej, ale my przekazujemy ją młodemu pokoleniu. Zaczynamy w miejscu, w którym tamte zespoły skończyły i pchamy muzykę do przodu.

Nie wszyscy zgadzają się z taką tezą. Steven Wilson w rozmowie dla „Teraz Rocka” powiedział:

W Ameryce istnieje okropny zespół, który nazywa się Greta Van Fleet. Absolutnie okropny! Ich płyta jest na szczycie, ale dla mnie ich muzyka to jakieś jaja, bo jest tak reakcyjna, taka przestarzała... Brzmią jak boysband grający przeróbki Led Zeppelin. Jeśli to wszystko, co muzyka rockowa ma do zaoferowania, to mamy przejebane (śmiech).

Na sugestię, że może dzięki Grecie Van Fleet młode pokolenie będzie mogło odkryć muzykę Led Zeppelin, Wilson odparł:

Serio? Wierzysz w to? Jestem sceptyczny. Jak trudno młodej osobie odkryć Led Zeppelin? Led Zeppelin to jeden z nielicznych rockowych zespołów, który wciąż jest wszechobecny. Czy trzeba słuchać Grety Van Fleet, żeby odkryć Led Zeppelin? Ale może masz rację, że są dzieciaki, które odkryły Led Zeppelin przez Gretę Van Fleet. Tylko co wtedy? Jeśli usłyszysz Led Zeppelin już nigdy więcej nie będziesz chciał słuchać Grety Van Fleet. Zespoły takie jak Nirvana, Pearl Jam czy Smashing Pumkins mogły odsłaniać młodym ludziom muzykę z poprzedniej epoki, ale były też świetne same w sobie, miały świeże podejście do rocka, odzwierciedlały czasy, w jakich żyły. Nie były to boysbandy, grające przeróbki dla jaj. To coś okropnego. Gdy słyszę takie gówno, tracę nadzieję w przyszłość rocka.

Cały wywiad ze Stevenem Wilsonem ukaże się niebawem na łamach „Teraz Rocka”. Greta Van Fleet będzie natomiast jedną z gwiazd tegorocznego Open’er Festival, który odbędzie się w dniach 3-6 lipca 2019, w Gdyni.

Komentarze (20)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Kumaty [185.180.***.***] dodano: 13.02.2019, 11:40 #1
Byl taki zespol, Puddle Of Mudd, jesli dobrze pamietam. Popchneli grunge tak bardzo do przodu jak Greta "stary" rock. Nikt powazny nie kupi tego typu muzyki, bo to nie sa artysci, tylko imitatorzy. Nagraja jeszcze z jedna plyte i pojda droga Maroon 5 albo znikna. Chyba, ze przy trzecim albumie, wzorem ich idoli, pojada pod Raszyn i nagraja tam akustyczny album.
towarzysz bolek [79.191.***.***] dodano: 13.02.2019, 11:45 #2
Czy każda durnota, jaka wyjdzie z ust braci Kiszka, musi doczekać się artykułu na tej stronie? Wiem, że to są idole redakcji TR, która od 30 lat czeka na powrót Zeppelin i w końcu się doczekała (to nic, że w wersji dla ubogich). Ale zmiłujcie się już! Najpierw nas zarzucacie Edem Shiranem, teraz doicie Gretę van Shit do granic.
Pokaż odpowiedzi (7)
Pablo [83.23.***.***] dodano: 13.02.2019, 14:32 #10
Nikt nie musi przedstawiać młodzieży muzyki rockandrollowej w taki sposób, jak robi to GvF, bo młodzież ma do niej pełny i nieograniczony dostęp. Co to za problem wpisać Led Zeppelin czy Deep Purple w wyszukiwarce YT lub serwisu streamingowego? No chyba, że młodzież jest dziś rzeczywiście tak tępa, jak niektórzy ją malują, i wydaje się jej, że wszelkie zjawiska ją otaczające zaczęły się wczoraj. Ale nie chce mi się w to wierzyć... Jeśli kilku lub nastolatek zaczyna słuchać szeroko pojętej muzyki rockowej, to siłą rzeczy musi zainteresować się jej historią i pionierami.
Geminiman [83.26.***.***] dodano: 13.02.2019, 15:01 #11
Oni nie pchają muzyki do przodu, tylko ciągną ją do tyłu. Rock jako rewolucja oraz twórczy innowacyjny duch, pozostał niestety w XX stuleciu, które z każdym dniem staje się coraz bardziej odległe. Ciekawi mnie też co by o tym zespole powiedział 60-letni Tomasz Beksiński (zakładając że nie nigdy popełniłby samobójstwa). Jak wiadomo Beksa junior w ostatniej dekadzie XX wieku doznał muzycznego paraliżu i zaczął negować istnienie ogromnej większości ówczesnej muzyki na czasie.
Diz [89.71.***.***] dodano: 13.02.2019, 17:06 #12
Wilson to dla mnie progresywna wersja GVF. Więc przyganiał kocioł garnkowi.
Pokaż odpowiedzi (6)
nieszkodzik [89.64.***.***] dodano: 13.02.2019, 18:36 #19
napiszcie o czymś co od 2018 roku określane jest terminem efekt Grety van Fleet..
daro666 [89.64.***.***] dodano: 13.02.2019, 23:03 #20
Powiem tyle że większego gniota jak gvf w ostatnich co najmniej dwudziestu latach nie słyszałem ,gdyby jeszcze stwierdzili że są cover bandem grającym numery Led Zeppelin to może by szło to jakoś strawić ale nie inaczej
Komentarze (20 opinii) Skomentuj
Zobacz także
Newsy 352V  
Newsy 280V  
1

Neil Young zapowiedział nowy album z Crazy Horse

rf | fot. 6tee-zeven | 19 sierpnia 2019
© 2013-2019 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group