terazmuzyka.pl
Newsy 1962V  
rf | 10 listopada 2019
2

Gdzie wykonano zdjęcie na okładkę „Physical Graffiti” Led Zeppelin?

Okładka „Physical Graffiti” Led Zeppelin należy do najsłynniejszych w historii rocka. Ale czy wiesz, gdzie wykonano to zdjęcie?

Album „Physical Graffiti” ukazał się w 1975 roku i przeszedł do historii nie tylko dlatego ze względu na muzykę i na to, że był to jedyny dwupłytowy album studyjny Led Zeppelin, ale też ze względu na okładkę przedstawiającą kamienicę.

Czy okładka czwartej płyty Led Zeppelin przedstawia słynnego mistyka?

Kamienice z okładki „Physical Graffiti” mieszczą się przy 96 i 98 St. Mark’s Place w East Village na nowojorskim Manhattanie. Nie jest to jednak wierne odzwierciedlenie ich wyglądu, budynki tak naprawdę są bowiem pięciokondygnacyjne. Aby wpasować je w kwadratową okładkę usunięto piętro czwarte. Ponadto kamienice po lewej i prawej zostały dla zachowania odpowiedniego efektu wymazane, na brzegach okładki widzimy więc powielone fragmenty właściwych budynków. A środkowa część ozdobnego gzymsu wieńczącego elewację, gdzie wstawiono nazwę zespołu, również została zmieniona. Oryginalnie nie ma tam rzeźb-masek, ale... niewielkie okna.

Za okładkę odpowiedzialnych jest dwóch artystów: Peter Corriston i Mike Doud. Poniżej możecie zobaczyć, jak dziś wyglądają kamienice przy 96 i 98 St. Mark’s Place. Sama ulica często powracała w twórczości zespołów rockowych. Można o niej usłyszeć między innymi w piosenkach Lou Reeda i Toma Waitsa, a wspomniane kamienice widoczne są w teledysku „Waiting On A FriendThe Rolling Stones.

Więcej informacji i ciekawostek na temat Led Zeppelin i jego płyt znajdziecie w Wydaniu Specjalnym poświęconym tej grupie, które właśnie trafiło do sprzedaży.

Na 144 stronach znajdziesz między innymi:

  • Historie wszystkich albumów zespołu
  • Oko w oko z muzykami, czyli pięć szczerych wywiadów
  • Powroty po latach: Filadelfia, Londyn i Katowice
  • Solowe kariery Roberta Planta, Jimmy’ego Page’a oraz Johna Paula Jonesa
  • I wiele, wiele więcej!

Komentarze (2)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Paweł K. [156.17.***.***] dodano: 12.11.2019, 09:17 #1
Jak to gdzie, to proste na ulicy, pod piątką, niedaleko stąd cha cha
Wielki fan Purpli [5.184.***.***] dodano: 17.11.2019, 20:31 #2
Dużo ostatnio jest o led Zeppelin, czy nowe wydawnictwo o nich tak słabo się sprzedaje? Ja już kupiłem, warto, chociaż cena odstrasza. Mam też pytanie czy będzie coś takiego o Deep Purple?
Zobacz także
Newsy 27V  
0

Nick Cave mówi, jak radzi sobie z kryzysem

rf | fot. Bleddyn Butcher | 1 kwietnia 2020
Newsy 743V  
7

Krzysztof Penderecki nie żyje

rf | fot. Akumiszcza | 29 marca 2020
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group