Wojciech Mann komentuje zamieszanie z „Imagine”: Każdy widzi to, co chce zobaczyć

/ 30 lipca, 2024

Nie milkną echa zamieszania związanego ze słowami komentatora TVP, Przemysława Babiarza, na temat „Imagine”. Do sprawy odniósł się dziennikarz muzyczny, Wojciech Mann.


Utwór „ImagineJohna Lennona wywołał burzę w polskich mediach po tym, gdy jego wykonanie na otwarciu Igrzysk w Paryżu skomentował dziennikarz TVP, Przemysław Babiarz.

Babiarz o piosence Lennona powiedział:

Świat bez nieba, narodów i religii. To jest wizja pokoju, który ma wszystkich ogarnąć. To jest wizja komunizmu, niestety.

Jego słowa wywołały burzę, a dziennikarz został zawieszony przez TVP, które swoją decyzję skomentowało słowami:

Szanowni Państwo, wzajemne zrozumienie, tolerancja, pojednanie – to nie tylko podstawowe idee olimpijskie, to także fundament standardów, którymi kieruje się nowa Telewizja Polska. Nie ma zgody na ich łamanie. Informujemy, że po wczorajszych skandalicznych słowach Przemysława Babiarza, został on zawieszony w obowiązkach służbowych i nie będzie komentował zmagań podczas Igrzysk Olimpijskich.

Do sprawy odnoszą się różne osoby, które mają swoją interpretację wspomnianych wydarzeń. Szczególnie ważne jest stanowisko dziennikarzy muzycznych. Jeden z najbardziej znanych, Wojciech Mann, skomentował sprawę na łamach „Faktu”:

Każdy widzi to, co chce zobaczyć, w zależności od tego, jak ustawi latarkę. Przekaz jest idealistyczny, piosenka powstała lata temu i Lennon miał prawo zawrzeć w niej to, co chciał. Zresztą później się do tego odniósł. Jestem wielkim fanem Lennona.

Wydany w 1971 roku utwór „Imagine” należy do najsłynniejszych rockowych utworów. Choć bywał za swoją utopijną wizję krytykowany już wcześniej, Lennon zaznaczał, że nie utwór nie jest żadnym manifestem politycznym, a jest „antyreligijny, antynacjonalistyczny, antykapitalistyczny”. Tuż przed śmiercią w 1980 roku w wywiadzie dla „Playboya” Lennon mówił, że inspiracją dla piosenki było pojęcie pozytywnej modlitwy:

Jeśli potrafisz wyobrazić sobie świat pełen pokoju, bez wyznań – nie bez religii, ale bez tego nastawienia „mój Bóg jest lepszy od twojego Boga” – wówczas może się to ziścić.

Utwór „Imagine” często wykonywany był przez innych artystów, między innymi jako pokojowy manifest. Wykonywany był też wcześniej przy okazji Igrzysk: w 1996 roku został wykonany podczas ceremonii zamknięcia letnich Igrzysk w Atlancie z dedykacją dla ofiar ataku w Centennial Olympic Park, a w 2006 roku podczas ceremonii otwarcia zimowych Igrzysk w Turynie wykonał go Peter Gabriel.

KOMENTARZE

Przeczytaj także