Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor miał 77 lat

/ 9 lipca, 2024
fot. Oliver Abels

Jeden z najbardziej znanych i najlepszych polskich aktorów filmowych i teatralnych, Jerzy Stuhr, zmarł w wieku 77 lat.


Właśnie podano, że Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor znany ze współpracy z Krzysztofem Kieślowskim, Januszem Morgensternem czy Juliuszem Machulskim, wybitny aktor teatralny i pedagog, zmarł w wieku 77 lat.

Informacje o jego śmierci w rozmowie z Onet.pl potwierdził syn Jerzego, Maciej Stuhr.

Jerzy Stuhr – krótka historia

Jerzy Stuhr to wybitny polski aktor, reżyser i pedagog teatralny, urodzony 18 kwietnia 1947 roku w Krakowie. Jest jednym z najbardziej znanych i cenionych aktorów w Polsce, z bogatą karierą zarówno w teatrze, jak i w filmie.

Jerzy Stuhr studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, a następnie aktorstwo w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej (PWST) w Krakowie, gdzie ukończył studia w 1970 roku. Po studiach rozpoczął pracę w Teatrze Ludowym w Krakowie, a następnie w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej.

Aktor zadebiutował na ekranie w filmie „Trzeba zabić tę miłość” (1972) w reżyserii Janusza Morgensterna. Wkrótce stał się jednym z czołowych aktorów kina polskiego. Jego współpraca z reżyserem Krzysztofem Kieślowskim przyniosła mu międzynarodową sławę, szczególnie dzięki rolom w filmach „Amator” (1979), „Przypadek” (1981), oraz „Dekalog” (1988).

Stuhr jest również znany z komediowych ról, zwłaszcza w filmach Juliusza Machulskiego, takich jak „Seksmisja” (1984), gdzie wcielił się w postać Maksa, oraz „Kingsajz” (1987).

Jerzy Stuhr jest również uznanym reżyserem. Zadebiutował jako reżyser filmowy w 1995 roku filmem „Spis cudzołożnic”. Kolejne jego filmy, takie jak „Historie miłosne” (1997) oraz „Duże zwierzę” (2000), zdobyły uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Jego reżyserskie dokonania często charakteryzują się głęboką refleksją nad kondycją człowieka i społeczeństwa.

Stuhr zdobył wiele nagród i wyróżnień za swoje osiągnięcia w dziedzinie aktorstwa i reżyserii, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Jest również odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej.

KOMENTARZE

Przeczytaj także